Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Co můžete dát svému psovi na bolest?

 

 

Co můžete dát svému psovi na bolest?

 

Pokud si všimnete, že váš pes není v poslední době úplně ve své kůži, může to být proto, že má bolesti. Mohl by mít zranění, infekci nebo nemoc. Nebo možná začíná pociťovat bolesti s příchodem stárnutí.

 

Když vašeho domácího mazlíčka něco bolí, chcete mu pomoci aby se cítil lépe. Ale nesnažte se uhodnout, jaký může být jeho problém. Navštivte svého veterináře a zjistěte, co se děje.

 

Existují různé způsoby, jak pomoci zmírnit jeho bolest. Váš veterinář Vám doporučí léky na základě toho, co se děje a zdravotní historie vašeho psa.

 

 

 

NSAIDs

 

Nesteroidní protizánětlivé léky nebo NSAID pomáhají snižovat otoky, ztuhlost a bolesti kloubů u lidí a mohou to samé udělat pro vašeho psa. Mohou přinést úlevu psovi s artritidou nebo tomu, kdo právě podstoupil operaci.

 

Ale nedávejte psovi něco z vaší lékárničky. Existují některé dostupné NSAID pouze pro psy:

 

·         carprofen (Novox nebo Rimadyl)

 

·         deracoxib (Deramaxx)

 

·         firocoxib (Previcox)

 

·         meloxikam (Metacam)

 

 

 

NSAID jsou obvykle pro psy bezpečné a mají málo vedlejších účinků. V některých případech však mohou způsobit problémy s ledvinami, játry nebo zažívacím traktem.

 

Možná zjistíte, že váš pes špatně reaguje na NSAID. Je snadná cesta jak na to přijít NEJLÉPE:

 

 

 

·         Změny chování  

 

·         Jí méně  

 

·         Zčervenání kůže, chrasty  

 

·         Řídká stolice / průjem / zvracení

 

 

 

Pokud vypozorujete některou ze zmiňovaných reakcí, přestaňte léky vašemu psovi dávat a neprodleně vyhledejte vašeho veterináře.

 

 

 

Aspirin je volně prodejný NSAID. Váš lékař může souhlasit s podáním tohoto léku vašemu psovi po omezenou dobu, ale obvykle pouze v případě, že má zranění nebo jiný krátkodobý stav.

 

Nedoporučuje se pro dlouhodobé použití u psů, protože existuje větší riziko pro vedlejší účinky, včetně rizika krvácení. Potahovaný aspirin je nejlepší na žaludek a podává se psovi současně s jídlem. Promluvte si se svým veterinářem a dodržujte jeho doporučení o tom, kolik a jak často.

 

 

 

Jiné léky

 

Protože NSAID obvykle umí zmírnit bolest, veterináři často nepředepisují jiné druhy léků proti bolesti. Někdy ale může váš pes potřebovat jinou variantu. Váš veterinář si s vámi může promluvit o gabapentinu nebo tramadolu.

 

 

 

·         Gabapentin léčí bolest z poškozených nervů u lidí a psů. Během několika prvních dnů může být váš pes ospalý, ale obvykle to postupně zmizí. Někdy to váš veterinář předepíše spolu s dalšími prášky.

 

·         Tramadol je lék proti bolesti, který funguje částečně jako jiné mírné opioidní léky. Veterináři to někdy dávají starším psům s neustálým nepohodlím. Některé nežádoucí účinky, které se mohou objevit, zahrnují žaludeční nevolnost, zvracení a závratě. Pokud máte obavy, promluvte si se svým veterinářem.

 

Veterináři dávají silnější opiáty jen na krátkou dobu. Obvykle nepředepisují steroidy na bolest, protože mohou mít vážné vedlejší účinky.

 

 

 

Doplňky

 

Doplňky, jako je glukosamin a chondroitin, jsou velmi populární alternativní léčbou. Není jasné, zda pomáhají, ale některé výzkumy zjistily, že mohou způsobit otoky, které klesnou a pomohou samy o sobě k opravě chrupavky. Mohou také pomoci chránit a promazat stávající chrupavku.

 

Než začnete psovi dávat nějaké léky, včetně doplňků, vždy se poraďte se svým veterinářem.

 

Požádejte o písemnou kopii léčebného plánu a pokyny (s rozpisem), jak podávat léky svému domácímu mazlíčku. Nezapomeňte dát lék pouze podle doporučení veterináře. Příliš mnoho nebo příliš málo může způsobit problémy. Nesdílejte léky mezi psy. Co je dobré pro jedno zvíře, nemusí být to pravé pro druhé.

 

Možná nebudete moci zmírnit všechny bolesti svého psa, ale měli byste být schopni dokázat, aby se cítil lépe. Pod vedením veterináře budete možná muset vyzkoušet různé věci, abyste zjistili, co přináší největší úlevu.