Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Proč můj pes odmítá jídlo?

 

Pojďme zjistit, proč Vás pes nejí a co s tím můžete udělat...

Co dělat s vybíravými jedlíky?

Většina psů sní bez sebemenšího zaváhání prakticky cokoliv. Na druhé straně jsou však i psi, kteří neprojevují takové nadšení, když před ně položíte jejich potravu. Stane se, že váš pes o potravu neprojeví zájem, zvedne nos a prostě odejde.

Zde je několik důvodů, proč k tomu mohlo dojít a samozřejmě i rada co dělat, aby tělo Vašeho psa získalo živiny, které potřebuje k udržení zdraví.

Přesvědčte se, že je Váš pes zdráv

Prvním krokem, který je třeba udělat, abychom zábranili nutnosti říkat „můj pes nejí" je ujistit se, že váš pes je v dobrém celkovém zdravotním stavu. Pokud Váš pes vždy byl dobrým jedlíkem a nechutenství se projevilo náhle, je třeba tuto situaci okamžitě řešit. Pokud pes začal ztrácet na váze, nebo se objevilo zvracení nebo průjem, je třeba okamžitě navštívit veterináře.

Problémy se zuby nebo problémy s dutinou ústní mohou psovi způsobit komplikace s přijímáním potravy i u těch nejhladovějších psů. Prohlédněte psovi ústa a zjistěte, zda zde nemá boláky, výrůstky, špatné zuby nebo cizí předměty, které by mohly způsobovat bolest a nepřijemné pocity. To je další z důvodů návštěvy veterináře. Jakmile bude problém diagnostikován a vyřešit, Vašemu psovi se chuť k jídlu vrátí velmi rychle.

Psí preference a špatné návyky

Pokud se neobjeví žádné zdravotní problémy, měli byste vzít v úvahu, zda Váš pes nezískal nějaké špatné návyky. Přilepšování psovi v průběhu dne pamlsky, které jsou pro něj samozřejmě chutnější než jeho suchá strava, může postupně vést k jeho vybíravosti.

Řada lidí přidává svému psovi něco „na přilepšenou", případně s ním sdílí zbytky od stolu. To však může vést k závažným zdravotním problémům včetně obezity.

V případě častého přikrmování psa zbytky od stolu, pejsek často raději drží hladovku, dokud nedostane cokoliv, co chutná lépe, než jeho granule.

Nastává čas provést určité změny a přestat podporovat špatné návyky vašeho psa.

Konzumace zbytků od stolu a nadměrné „pamlskování" může být příčinou nárůstu váhy, ale z pohledu nutričního psovi nepřinese vůbec nic. Váš pes potřebuje denně jíst nutričně vyváženou stravu v předepsaných dávkách. V těchto případech je změna v návycích velmi žádoucí.

Přilepšování, dojídání zbytků a přemíra pamlsků by rozhodně nemělo být součástí stravovací rutiny, omezte je. Dávkujte psovi přesnou porci krmiva v pravidelném čase každý den a vydržte. Pokud Váš pes nebude jíst, zkuste příští den proces opakovat. Vašemu psovi jeden nebo dva dny bez jídla rozhodně nijak neublíží, pokud je zdravý a nejedná se o velmi malé štěně, nebo psa s cukrovkou. To pomůže povzbudit jeho apetit a chuť na jeho psí stravu a po krátké době se naučí, že je to jediná potrava, kterou dostane.

Výběr krmiva a metody krmení

Zkontrolujte granule, které dáváte vašemu psovi, zda nejsou zkažené nebo prošlé. I to může být důvodem, proč je pes z ničeho nic přestal jíst. Neměňte často krmivo, neboť může dojít k podráždění trávicího traktu. Pokud chcete vyzkoušet novou příchuť, nebo značku krmiva, realizujte přechod postupně a přimíchejte nové krmivo do starého, na které je váš pes zvyklý a postupně dávku nového krmiva zvyšujte, až bude pes kompletně převeden na novou stravu. I nová příchuť může zvyšovat psův apetit.

 

Pokud Váš pes odmítá suché granule, je zde několik způsobů, jak jej přimět k jídlu. Jedním z nich je, že můžete změnit příchuť na jinou, která třeba bude psovi chutnat více. Také lze do granulí přimíchat jednu až dvě polévkové lžíce kvalitní konzervy, což vede ke zlepšení chuti. Maso z konzervy můžete lehce ohřát v mikrovlnné troubě nebo horké vodě. Další způsob je použít na zalití granulí čerstvý kuřecí vývar, který jim dá jiné aroma.

 

Vezměte svého psa před jídlem na pěknou procházku, i to zvyšuje apetit. Pokud se Vám navíc podaří naplánovat procházku v pravidelnou denní dobu vždy před jídlem, pomůže to Vašemu psovi spojit si procházku s nadcházejícím jídlem.

Zůstaňte pozitivní a trpělíví

Váš pes může reagovat i na vaše chování při stolování, případně ho těší pozornost, kterou mu věnujete, pokud odmítá potravu. Pozitivní přístup ke krmení je také důležitý, pochvalte Vašeho psa, pokud vše sní a věnujte mu pozornost až poté, co je jeho miska prázdná.

Dopřejte psovi při jídle klid, bezpečné místo, kde se může o samotě a v klidu najíst, ničím nerušen, stranou od ostatních zvířat. Nechte jídlo v misce jen krátkou dobu a poté jej odneste. Naučíte tak svého psa jíst v pravidelnou dobu a nastavíte rutinu, kterou váš pes ocení.