Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Jak se projevuje dehydratace u koček?

 

Dehydratace je nerovnováha vody a elektrolytů (minerálů) v těle. Dehydratace může způsobit vážné komplikace u domácích zvířat i u lidi. U kočky tomu není jinak. Ke kvalitnímu krmivu pro kočky patří také péče o přísun pití. A to i přes to, že kočka potřebuje k životu méně vody, než například pes.

Je proto nezbytné zajistit pro kočku správný denní příjem tekutin k udržení odpovídajícího zdraví. Její příjem musí nahradit tekutiny, které jsou běžně ztraceny močí, výkaly a dýcháním. Voda tvoří 80 procent těla kočky, a je nutná pro zajištění všech biologických procesů v těle kočky, včetně krevního oběhu, trávení a vyměšování odpadů. Vodu také kočka potřebuje, aby mohla udržovat svou tělesnou teplotu.

Co způsobuje dehydrataci u koček?

Dehydratace nastane, když hladina tekutiny v těle klesne na nižší hladinu, než je obvyklé. To je způsobeno buď snížením příjmu vody, nebo zvýšenou ztrátou tekutin. K dehydrataci může také vést přehřátí v horkém počasí, zvýšená aktivita nebo záchvaty zvracení či průjmem. To vše může mít za následek ztrátu tekutin u koček.

Mnoho majitelů nevidí jejich kočky pít. Myslí si pak, že nejsou citlivé na ztrátu vody. Je ale nutné, aby měla vaše kočka kromě kvalitního krmiva pro kočky také přístup k čerstvé vodě a mohla tak udržovat správnou hydrataci organismu.

Kolik vody vlastně moje kočka potřebuje k životu?

Pokud vaše kočka spotřebuje více kalorií, tak také produkuje více metabolických zplodin. Potřebuje proto také více vody.

Suché krmivo pro kočky obsahuje 7 až 12 procent vody, zatímco konzervy mohou obsahovat až 80 procent vody. Kočky, které konzumují pouze suché krmivo pro kočky, nedostávají do těla z krmiva pro kočky tolik vody, jako ty kočky, které konzumují konzervy. Měly by proto mít vždy snadný přístup k čisté, pitné vodě, aby mohly pravidelně doplňovat svůj příjem tekutin.

Jaké jsou obecné příznaky dehydratace u koček?

  • Zapadlé oči
  • Letargie
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Sucho v ústech
  • Skleslost
  • Zvýšená srdeční frekvence
  • Snížená elasticita kůže
  • Lapání po dechu

Co mám dělat, když je kočka dehydrovaná?

Dehydratace může znamenat vážný problém. Pokud máte podezření, že je vaše kočka dehydratovaná, vezměte ji ihned k veterináři. Detekovat dehydrataci ale můžete i doma -  jemným zvednutím kůže na zadní straně krku kočky nebo mezi lopatkami.

Pokud nemá vaše kočka výraznou nadváhu nebo není velmi hubená, měla by se její kůže okamžitě vrátit do normální polohy. Kdyby jí chyběly tekutiny, kůže se do normálu vrátí pomalu. Často však nejsou příznaky dehydratace tak zřejmé, a jen veterinář může zajistit správnou diagnostiku a léčbu.

Nezapomeňte: ke kvalitnímu suchému krmivu pro kočky vždy patří miska s čistou pitnou vodou.