Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Vysvědčení pro Naturinu

 

 

Jak by dopadla krmiva NATURINA při testu časopisu dTest?

Časopis d Test, který pravidelně zveřejňuje spotřebitelské recenze nejrůznějších výrobků, se ve svém zářijovém čísle (9/2016) zaměřil na suchá krmiva pro psy - tedy na granule pro psy. Hodnotil celou řadu kritérií, která měla odhalit zdravotní nezávadnost, správné složení i zdravotní prospěšnost granulí pro psy. Jak by v náročných kritériích dTestu dopadly granule pro psy značky NATURINA?

Komplexní krmiva pro psy

Testy časopisu dTest se zaměřily na suchá krmiva pro dospělé psy v rozmezí od 11 do 25 kg. Tedy na větší plemena. Zatímco někteří výrobci nedeklarují pro jakou velikost psa je jejich krmivo určené, my v Elit-krmivech tak činíme. Jasně poznáte, pro jakého psa je krmivo určené.

 Kromě velikosti psa rozlišujeme také jeho stáří a speciální nutriční požadavky. Umíme nasytit psa obézního i alergického, štěně i psa dospělého. Zde by určitě byli testeři dTestu spokojení. Všechna naše krmiva patří mezi kompletní, což znamená, že splňují veškeré psí nutriční požadavky.

 Tuky a bílkoviny v krmivech pro psy

 Za důležité kritérium považuje dTest přítomnost, množství a složení tuků v suchých krmivech pro psy. Zejména pak složení mastných kyselin – kyseliny linolové (omega-6), celkové množství omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin a jejich poměr. Tyto kyseliny mají velký vliv na zdraví psa. Pro výrobu granulí pro psy NATURINA je používán výhradně extra panenský olivový olej, který obsahuje právě esenciální omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.

 Dále se dTest u testovaných krmiv zaměřil na bílkoviny. Bílkoviny se skládají z aminokyselin, kterých je celkem 22. Některé z nich jsou pro psa esenciální. Tedy je nutné, aby je přijímal v potravě. Jejich nedostatek nebo absence pak může mít pro psa vážné zdravotní důsledky. Krmiva pro psy NATURINA splňují požadavky na přítomnost hrubých bílkovin i čtyř esenciálních aminokyselin: lysinu, methioninu, methioninu+cysteinu a threoninu.

 Vitamíny, mykotoxiny a popel v granulích pro psy

 Neméně důležitý je u granulí pro psy obsah vitamínů A a E, minerálních látek a stopových prvků (vápníku, fosforu, draslíku, sodíku, hořčíku, železa a selenu). Důležitý je jak obsah, tak u některých látek i jejich poměr (vápník a fosfor). I zde granule pro psy NATURINA splňují náročná kritéria, podle kterých dTest krmiva pro psy hodnotil. Tedy doporučení Evropské federace výrobců krmiv pro mazlíčky FEDIAF, Americké asociace úřední kontroly krmiv AAFCO a odborné publikace Nutrient Requirements of Dogs and Cats.

Krmiva nesmí obsahovat ani mykotoxiny. Jedy, které produkují plísně - aflatoxiny, fumonisin a zearalenon. Ty se do krmiva mohou dostat z plesnivých obilovin při výrobě. Naše krmiva jsou vyráběná v Itálii. Dohled na nejvyšší kvalitu vstupních surovin je pro nás naprostý základ.

 Řada výrobců používá k navýšení objemu granulí pro psa větší množství plnidla, zejména popela. Popelovinu Naturina obsahuje v minimálním, pro psa prospěšném množství, nikoli jako plnidlo a náhradu jiných surovin.

 Krmiva pro psy nejvyšší jakosti

 Nejvyšší jakost se u krmiv označuje jako „superpremium“, střední jakost jako „premium“ a základní řady krmiv nesou nejčastěji shovívavý název „economy“. Mezi superprémiová krmiva pro psy se řadí i krmiva NATURINA.

 Výrobci nejkvalitnějších granulí pro psy, kam NATURINA patří, také vždy uvádí konkrétní složení surovin obsažených v krmivu. Tím se v zásadě liší od výrobců méně jakostních krmiv. Ti raději informují pouze o kategoriích použitých surovin (např. maso a vedlejší produkty živočišné výroby).

 Stojí za tím možnost větší flexibility při výrobě krmiva. Nemají tak striktně nastavená pravidla, co vše může v krmivu skončit a z čeho krmiva pro psy vyrábí. Naproti tomu u granulí pro psy značky NATURINA deklarujeme stále stejné vysokojakostní složení vstupních surovin.

 Granule pro psy versus maso

 Odborníci z dTestu konstatovali také vhodnost krmit psa granulemi. Pes je šelma, ale není vlk. A právě s tím souvisí i jeho nároky na stravu. Pes na rozdíl od vlka přijímá stravu pravidelně. V průběhu tisíciletí soužití s člověkem se živil tím, čím lidé.

 Proto nemůžeme mluvit o výlučné masožravosti psů a vhodnosti krmit psa výhradně masem. Člověk totiž dokázal za poslední staletí vyšlechtit stovky různých plemen. Mnohá z nich jsou dnes natolik vzdálená předkům dnešního psa, že tvrzení, že by pes měl žrát výhradně maso, zcela určitě neobstojí. 

Zdraví pochází ze stravy a z výživy. Základem psího zdraví je strava úplně stejně jako u člověka. Pokud nechcete šetřit na sobě, proč šetřit na psu? Dopřejte mu vyváženou stravu se všemi esenciálními aminokyselinami, optimálním podílem správných mastných kyselin, vitamínů a minerálních látek.

 Jak zvolit optimální krmivo pro psa?

Psi většinou bývají s domácí kuchyní spokojení. Naneštěstí ale neumí mluvit a nemohou si vybrat, co jim vyhovuje. Vybíráme a volíme krmivo za ně. Vařit psovi představuje pro člověka spousty práce navíc. A také riziko, že pes nedostane všechny živiny a látky, které potřebuje ke zdravému životu. Komerčně vyráběné psí žrádlo může obě tyto nevýhody eliminovat. Jeho příprava je rychlá a při správné volbě je krmivo komplexní.

Zvolte granule pro psa, která psovi poskytnou „kompletní“ výživu. Rozhodně pak vezměte v úvahu plemeno psa, jeho stáří, životní fázi, zdravotní stav, individuální stravovací omezení a jeho chuť. V naší nabídce si určitě vyberete.

Shrnuto a podtrženo: s krmivy pro psy značky NATURINA by byli kontroloři dTestu spokojeni. Škoda, že jsme se do jejich výběru dvaceti testovaných krmiv nedostali. Náročných testů se superprémiové  granule pro psy NATURINA v žádném případě bát nemusí.