Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Co potřebujete vědět o krmení Vaší kočky?

 

Co potřebujete vědět o krmení vaší kočky 

Na e-shopu Elit-krmiva si můžete objednat nejen kvalitní superprémiová krmiva pro psy, ale také kvalitní krmiva pro kočky. Nabízíme granule pro dospělé kočky, kočky s citlivým zažívacím traktem i vysoce kvalitní krmiva v konzervách obsahující vysoký podíl masa a bílkovin, které jsou pro kočky žádoucí a nezbytné. 

Pokud se jedná o výživu koček a volby krmiva pro kočky, mějte na paměti, že kočky jsou také (opět na rozdíl od psů) ve výživě velice nepružné. Ve srovnání s tím, co mohou konzumovat jejich majitelé, potřebují kočky v krmivu dostávat hodně masa, bílkovin a tuků.

Kočka není ve své podstatě malý pes. Její krmení by mělo být úplně odlišné od krmení psů i výživy lidí. Kdybychom například konzumovali takové množství tuků, které vyžaduje kočka, zemřeli bychom ve věku 20 let na srdeční onemocnění.

Zdraví a krmivo pro kočky

U kočky je ještě více než u psa důležitá také kvalita krmiva pro kočky. Pes může konzumovat i různé jiné potraviny, než jen suché krmivo určená pro psy a zůstane zdravý. Kočka ne.

Krmivo pro kočku a jeho kvalita může být fatální vliv na zdraví kočky v průběhu času. Nejvíce u ní trpí ledviny. Při nevhodném a nezdravém krmení má kočka řadu zdravotních komplikací, jako je zánět močových cest, močového měchýře, ledvin a podobně.

Také pokud krmivo pro kočky nenaplňuje jejich nutriční potřeby a obsahuje vysoké množství sacharidů, které neumí kočky správně zpracovat, může nastat u kočky vážná zdravotní komplikace - zejména obezita, která vede i k cukrovce.

Krmení pro kočky s jistotou kvality

Naturina si je vědoma všech zákonitostí a úskalí, které plynou z výroby krmiv pro kočky a jejich servírování kočkám. Pokud zvolíte konzervy nebo suchá krmiva pro kočky z naší nabídky, můžete si být jistí, že je vaše volba správná.

Investice do krmiva pro kočky Naturina se vám vrátí v podobě dobré kondice a zdraví vaší kočky. Investujte do krmiva a ušetříte u veterináře.

Nebezpečné potraviny pro kočky

Ve skutečnosti můžete být překvapeni, že existuje celá řada běžných potravin, které by vaše kočka neměla jíst. Jaké krmivo není tedy pro kočky vhodné? Co do kočičího krmiva nepatří?

Cibule, česnek, pažitka

Cibule ve všech formách - sušená, syrová, vařená nebo dehydratovaná může poškodit červené krvinky kočky a vést k anémii. To platí i pro prášek z cibule, který se občas nachází v kojenecké výživě.

Příležitostná malá dávka v kočičím krmivu pravděpodobně nebude kočku bolet. Ale jíst velké množství jednou nebo jíst menší množství pravidelně může vést k otravě kočky cibulí. Spolu s cibulí může česnek a pažitka způsobit u kočky gastrointestinální obtíže.

Mléko a jiné mléčné výrobky 

Co by mohlo být špatného na tom nabídnout vaší kočce talířek mléka nebo kousek sýra? Většina koček je netolerantní k laktóze. Jejich trávicí systém nemůže zpracovat potraviny vyrobené z mléka a výsledek může být zažívací potíže s průjmem.

Alkohol

Pivo, víno a potraviny, které obsahují alkohol - nic z toho není dobré pro vaši kočku. Je to proto, že alkohol má sice stejný účinek na kočičí játra a mozek, jako u lidí, ale trvá to mnohem méně času, než dojde k jejich závažnému poškození.

Jen dvě čajové lžičky whisky mohou způsobit u kočky bezvědomí. Další čajová lžička by ji zabila. Čím vyšší je dávka a silnější lihovina, tím horší jsou symptomy a následky.

Hrozny a rozinky

Hrozny a rozinky byly dříve často používány jako pamlsek pro domácí zvířata. Ale není to dobrý nápad. Ačkoli není jasné proč, hrozny a rozinky mohou způsobit selhání ledvin u koček. Stačí malé množství a kočka může nemocná.

První příznaky jsou opakované zvracení a hyperaktivita. Ačkoli některé kočky nevykazují žádné škodlivé účinky, je nejlepší nedávat vaší kočce žádné hrozny a držet hrozny a rozinky mimo její dosah.

Kofein

Kofein obsažený v dostatečně velkém množství v krmivu pro kočky může být pro kočku fatální. Navíc na něj není žádný protijed. K příznakům otravy kofeinem patří neklid, rychlé dýchání, bušení srdce, svalový třes, a záchvaty.  

Kromě čaje a kávy můžete kofein nalézt v kakau, čokoládě, kole a stimulačních nápojích jako je Red Bull. Je také v některých lécích proti bolesti.

Čokoláda

I čokoláda může být pro kočky smrtelná potravina. Přestože většina koček ji nebude jíst na vlastní pěst. Toxická látka v čokoládě je theobromin. Ten je ve všech druzích čokolády - i bílé čokoládě.  

Mezi nejnebezpečnější druhy čokolády pro kočku patří tmavé čokolády a neslazené čokolády na pečení. Konzumace čokolády může způsobit u kočky abnormální srdeční rytmus, třes, křeče a smrt.

Sladkosti

Ani sladkosti nepatří mezi krmivo vhodné pro kočky. Sladkosti, žvýkačky, zubní pasta, některé druhy pečiva a některé dietní potraviny jsou slazené xylitolem. Xylitol může způsobit zvýšení množství inzulinu cirkulujícího v těle kočky, což způsobí pokles jejího krevního cukru.

Xylitol může také vést k selhání jater. Počáteční příznaky jsou zvracení, letargie a ztráta koordinace. Kočka může mít záchvaty již brzy po požití xylitolu. K selhání jater může dojít během několika málo dní.

Sádlo a kosti

Sádlo a kosti také patří k nevhodnému krmivu pro kočky. Obojí může být pro ně nebezpečné. Sádlo, jak vařené tak syrové, může způsobit kočce střevní nevolnost se zvracením a průjmem. Kostí se může kočka udávit, případně mohou roztříštit a způsobit obstrukci nebo tržné rány v trávicím ústrojí vaší kočky. 

Syrová vejce

Existují dva důvody, proč nedávat vaší kočce syrová vejce. První z nich je možnost otravy jídlem z bakterií, jako je E.coli nebo salmonelóza. Druhá je, že protein v surových vaječných bílcích, nazvaný avidin, narušuje vstřebávání vitaminu B - biotinu. To může způsobit u kočky kožní problémy a problémy se srstí. 

Syrové maso a ryby

Syrové maso a syrové ryby stejně jako syrová vejce, mohou obsahovat bakterie, které způsobují otravu jídlem. Kromě toho enzym obsažený u syrových ryb ničí thiamin, který je nezbytný pro vaši kočku. Nedostatek thiaminu může způsobit vážné neurologické problémy a vést ke křečím a komatu.

Krmivo pro psy

Příležitostné kousnutí si psího žrádla nebude vaši kočku bolet. Ale psí krmivo rozhodně není náhradou za krmivo pro kočky. Tato krmiva nemají mnoho stejných složek. Krmivo pro kočky je speciálně vyvinuté pro kočičí potřeby a trávení.  Krmivo pro kočky obsahuje více bílkovin, stejně jako některé vitamíny a mastné kyseliny, které naopak psi nevyžadují. Stabilní krmení kočky psím krmivem může způsobit, že vaše kočka bude vážně podvyživená. 

Játra 

Malé množství jater v kočičím jídelníčku je v pořádku. Jíst jich příliš mnoho ale může způsobit otravu vitaminem A. To je u kočky závažný stav, který může mít vliv na její kosti. Symptomy zahrnují deformované kosti, kostní výrůstky na loktech a páteři a osteoporózu. Otrava vitaminem A může také způsobit kočce smrt.

Příliš mnoho krmiva

Jíst příliš mnoho a příliš často může kočce udělat totéž, co to dělá lidem – obezita a dokonce i cukrovka.

Kynuté těsto

Předtím, než je těsto zpracujete a upečete, musí těsto kynout. A to je přesně to, co těsto udělá i v kočičím žaludku, pokud by ho vaše kočka snědla. Jak se zvětší uvnitř, může kočce způsobit silné bolesti břicha. Kromě toho, když těsto kyne, kvasinky fermentují cukr a produkují alkohol. To může vést k otravě alkoholem.

Léčiva určená pro lidi

Požití léčiva předepsaného pro člověka je jednou z nejčastějších příčin otravy u koček. Stejně jako byste to měli udělat kvůli svým dětem, děti,  neměla by se ani kočka k lékům dostat.

Rozhodně kočce nedávejte lék určený pro lidi, pokud vám to nedoporučí veterinář. Ingredience obsažené v lécích, jako je paracetamol nebo ibuprofen jsou běžně používané proti bolesti. A mohou být smrtící pro vaši kočku.

Když kočka navštíví spíž bez povolení

Mnoho dalších položek, které běžně naleznete na kuchyňských policích, může vaší kočce ublížit. Rozhodně ukládejte jídlo tak, aby se k němu nemohla kočka dostat. Nenechávejte dveře spíže otevřené. Uchráníte tak vaši kočku před vážnými nemocemi souvisejícími s potravinami, které na kočičí jídelníček nepatří.

Pokud vaše kočka zkonzumuje, co to by neměla

Bez ohledu na to, jak opatrní jste, je možné, že vaše kočka něco najde a spolkne, co nemá. Je dobré mít vždy číslo vašeho místního veterináře či nejbližší veterinární kliniky po ruce. Pokud máte podezření na to, že vaše kočka zkonzumovala něco, co neměla, zavolejte si raději o odbornou radu.

Co kočky mohou jíst

Kočky jsou masožravci a potřebují maso a živočišné bílkoviny. Promluvte si se svým veterinářem o kočce a jejích potřebách.

Zvolte kvalitní a prověřenou značku krmiva, jako je například kvalitní krmivo pro kočky značky Naturina, kde máte jistotu, že bude kočičí jídelníček vyvážený. Že kočka dostane přesně to, co potřebuje a nebude překrmená, nebo podvyživená.

Krmivo pro kočky Naturina potěší i toho největšího kočičího labužníka.