Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

5 Tipů jak naložit s tím, když má váš pes silné nutkání lovit

 

 

  Když má váš pes nutkání lovit, žádná veverka, kočka, ani letící sáček, není v bezpečí. Budou pronásledovat cokoli se pohne,což představuje problémy v bezpečnosti jak pro psa, tak pro kořist.Jako potomci vlků, je každý pes ve své přirozenosti predátor. U některých plemen se instinkt pronásledovat a zabíjet využil v prospěch.  Border kolie, Erdelteriér,  Rhodský Ridgeback—všechna tato plemena byla chována pro určitou práci, právě kvůli jejich nutkání lovit.  Border Kolie by nikdy nebyly tak dobrými v nahánění do stáda, kdyby neměly přirozený instinkt pronásledovat
a hýbat zvířaty. Erdelteriéři byli původně chováni pro lov vyder, ale jinak by byli na lovení k ničemu, kdyby se v nich nepodařilo v selektivním chovu rozvíjet instinktivní touhu lovit malou kořist.

Mít nutkání pronásledovat je naprosto přirozené pro každého psa, ale problém nastává, když vezmete produkt seletivního chovu na lov nebo a dáte na předměstí. Najednou pronásledovat cokoli, co se hýbe, není dobrá věc, ale jako něco, co majitelé shledávají frustrujícím a co musí řešit. Není žádná “léčba” na eliminování psího nutkání lovit, ale jejich chování by nemělo být vnímáno negativně. Kdykoli pes prožene veverku na jejich pozemku, prostě uspokojili impuls, který je lidi učili, aby měli. Místo káznění psa, aby toho nechal, majitelé takovýchto psů se naučí, jak s tímto chováním zacházet.

 

#1 – Mějte psa vždy na vodítku

 

Když je váš pes mimo vodítko, není žádná šance mít nad situací kontrolu. Jestli víte, že váš pes nikdy neodolá vzrušení z prohánění, vycházka bez vodítka není dobrý nápad. Váš pes může excelovat v chození u nohy
a příchodu na zavolání v každé situaci, ale stačí jedno opeřené nebo chlupaté rozptýlení a jejich zdrženlivost je ta tam. Nechávejte psy bez vodítka jen na volných prostranstvích a když jste si 100% jistí, že přijdou na zavolání.
Psi se silným nutkáním lovit by se také měli vyhýbat parkům pro psy, kde jsou jak velcí, tak malí psi promícháni. Malinký pudl utíkající za míčkem by stačil, aby spustil touhu pronásledovat u vašeho velkého psa. Někteří psi se dostávají do stavu, kdy jejich instinkty absolutně převezmou kontrolu. Mohli by stalkovat, pronásledovat a dokonce i zatřást menším psem, jako by opravdu pronásledovali a zabíjeli kořist. Není to něco, co byste chtěli riskovat.

 

#2 – Soustřeďte se na odlákání pozornosti

 

Vědět, jak převést pozornost vašeho psa jinam je schopnost,co se bude hodit. Odtáhnete pozornost vašeho psa od potenciální kořisti na něco přijatelnějšího. Klíč k úspěchu je získat psovu pozornost ještě před nebo těsně potom, co zachytí něco, co by stálo za prohnání. Jakmile se plně zafixují na kořist, pokušení prohnat už bude moc silné. Například, představte si, že jste na procházce se svým psem na vodítku. Udělejte z toho pravidlo, abyste měli hlavu jako na korouhvi a věděli, co se děje v okolí. Dívejte se před sebe a do stran po čemkoli, co by mohlo ve výhledu vašeho psa, co by mohl chtít prohánět. Když uvidíte toulavou kočku, jak kouká ze křoví, přesměrujte psovu pozornost tím, že se otočíte zpátky, přejdete cestu nebo změníte směr chůze. Jestli nemáte jiný výběr než projít kolem té kočky, požijte chutnou dobrůtku nebo oblíbenou pískací hračku, abyste přilákali psovu pozornost. Počkejte, až se bude plně soustředit na vás než projdete kolem kočky. Když už jste v bezpečí, odměňte psa tím, co jste měli v ruce. Chcete dát najevo, že soustředit se na vás se vyplácí víc než pronásledování.

 

 

 

#3 – Vnímejte znamení

Jakmile pes vystartuje po kořisti, vaše šance dostat ho zpět, jsou mizivé. Pes se silným nutkáním lovit většinou nevidí okolo sebe,má “tunelové vidění” — jako by pro něj vše ostatní na světe zmizelo. Pes na lovu se nedívá po autech než přeběhne silnici, může uběhnout kilometry než si vůbec uvědomí, že jeho majitel už dávno není poblíž. Těmto situacím se můžete vyhnout, když budete vnímat, že se váš pes chystá něco lovit ještě než vůbec začne.

 “Když je vás pes uvolněný a v pohodě, bude mít uši přirozeně. Když zbystřil, zvedne uši výš a nasměruje tam, odkud přichází zvuk, co zaujal jeho pozornost. “

Také poznáte, že se váš pes chystá lovit, když se přestane hýbat a je klidný. Bude mít nastražené uši a ani nemrkne. Toto okénko nehybnosti může trvat několik minut, ale také pár sekund. Někteří psi stalkují svou kořist, pohybují se pomalu a u země, ale někteří tuto část přeskočí a rovonu vyrazí do akce. Když si všimnete tohoto chování, přitáhněte vodítko pevněji a pracujte na odlákání pozornosti.

 

 

 

#4 – Uspokojit nutkání pod dohledem

 

Mnoho trenérů doporučují uspokojit psí nutkání lovit kontrolovanými aktivitami. Jsou různé hry, které můžete se svým psem hrát, které imitují vzrušení z pronásledování bez důsledků. Existuje hračka, která vypadá jako psí rybářský prut. Je to měkká hračka připevněná na strunu na tyči. Když zamáváte tyčí, návnada vypadá jako hýbající se kořist a psi si můžou bezpečně hrát a ještě uspokojit své nutkání prohánět a kousat. Aportování nebo házení frisbee je také hra, co evokuje lov kořisti. Dokonce i foukání bublin  v psovi probudí predátorský instinkt.

Zatímco hrajete hry, využijte příležitosti učit psa sebekontrole. Vytvořte podněty pro kdy je čas si hrát a kdy přestat. Když pak budete v realitě v situaci, kdy by pes chtěl lovit živou kořist, použijte tyto podněty k zlepšení jejich instinktů.

 

 

#5 – Zaměřte se na trénink kontroly impulsů

 

Když váš pes vystartuje za sousedovou kočkou,řídí se impulsy.  Nezastaví se, aby přemýšleli, nebo poslouchali vaše rozkazy, pokud je to nenaučíte a nebudete tuto schopnost pravidelně rozvíjet. Můžete svému psovi pomoct kontrolovat své impulsy se specifickým tréninkem. Povely jako “Stůj” “Nech to” “Sleduj mě” a “Místo”, všechny procvičují kontrolu impulsů. Pes se naučí zastavit a přemýšlet co dělá, než se vrhne do akce.

Jakmile se váš pes pořádně naučí tyto triky v klidném prostředí, otestujte jejich schopnosti, když je bude okolí rozptylovat. Čím více budou trénovat sebekontrolu, tím vybavenější pro boj s pokušením pronásledovat, budou.  Také se vám bude hodit, aby váš pes uměl povely “Pojď” a “Pusť”.