Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Dá se něco dělat se slznými skvrnami?

 

 

Když máte bílého nebo světlého psa, možná jste si všimli červených nebo hnědých skvrn, které vedou od očí psa.  Co jsou vlastně slzné skvrny? Co je způsobuje? Dá se něco udělat, abych se jich zbavil? Jak efektivní jsou produkty na trhu?

 

Podle AKC( Americký klub chovatelských stanic):

 

“ Přičína slzných skvrn se může vázat na zdravotní problémy, tvar oči, ucpané slzní kanálky, růst zubů u štěněte, ušní infekci, alergie ( na jídlo nebo z prostředí) a tak dále. Tudíž, když  se u vaší jinak bílé kuličky rozvine masivní zbarvení jak blesk z čistého nebe, nejdřív to proberte s veterinářem a  případně s veterinárním očním lékařem pro vyloučení případného skrytého zdravotního problému.”

 

WebMD Pets dodává:

 

“V normálním psím oku jsou malé slzní kanálky, které odvádějí slzy pryč z oka a do hrdla. Množství očních problémů může ovlivnit jejich odvodnění, což může způsobit  nadměrně vodnaté oči.  Možné příčiny:

 

-Mělké oční jamky. Pokud nejsou jamky  dost velké nebo hluboké, slzy mohou téct na srst okolo očí.

 

--Pokud jsou oční víčka vtočená dovnitř.  Pokud se oční víčka otáčejí směrem k oku, odvodní kanálky se mohou ucpat.

 

-Růst srsti okolo očí. Pokud srst roste moc blízko oku, může to nasávat slzy z oka na obličej.

 

- Ucpané  slzní kanálk. Předchozí infekce  nebo poškození oka  dírky může způsobit zjizvenou tkáň, které tvoří ucpávky  v odchodu slz.”

 

Načervenalé slzné skvrny jsou výsledkem porfyrinů- molekul obsahujících železo, které jsou ve skutečnosti odpadní látkou z rozpadu červených krvinek.  Většina zvířat se zbavuje porfyrinů se zbytkem jejich odpadu, ale psi také v slzách, slinách a moči. Když slzy obsahující porfyriny ulpí na srsti vašeho psa na delší dobu, způsobí to zbarvení.  Sluneční svit může pak tyto skvrny ztmavit.

 

Hnědé slzné skvrny jsou výsledkem kvasinkové infence způsobené  trvalou vlhkostí na obličeji psa. Kvasinková infekce má typický zápach, ale slzné skvrny většinou nejsou cítit nijak.

 

Kteří  psi jsou náchylní na slzné skvrny?

 

Podle  WebMD Pets:

 

“bez ohledu na plemeno, u bílých psů je větší pravděpodobnost, že slzné skvrny budou vidět., protože pigment v slzách může snadno obarvit světlou srst.  Psi s dlouhou srstí na obličeji by mohli být náchylnější k zvýšenému slzení.  Plemena s krátkým nosem jako Ši- Tzu, Pekinéz, Maltézský psík a Mops jsou náchylní ke zvýšenému slzení, protože mají často mělké oční jamky nebo jim roste srst v záhybech kůže kolem očí, a to způsobuje problémy.  Také kokršpaněl a pudl mají oproti jiným plemenům šanci mít ucpané kanálky.”

 

Takže, co se dá s těmi otravnými skvrnami udělat?

Jak eliminovat už existující skvrny

 

#1 – Antibiotika

 

Jsou produkty, které tvrdí, že zvládnou eliminovat slzné skvrny přidáním odměrky jejich produku do psího jídla.(Nejznámější je asi Angel´s eyes) Tyto produkty skoro  vždycky obsahují malé dávky antibiotik.  Každopádně byste měli být opatrní ohledně přidávání nepotřebných antibiotik do stravy svého psa.
Podle  WebMD Pets:

 

“Antibiotika jako je tetracyklin se občas používají k řešení zabarvení slz, protože redukují nebo eliminují vznik slzných skvrn.  Panují však jisté obavy kolem používání antibiotik pro tento účel z dlouhodobějšího hlediska, protože by mohla vzniknout rezistence na léky, a to  by bylo mnohem horší a nebezpečnější než pár nevzhledných skvrn.”

 

#2 – Bělicí produkty

 

Také jsou produkty, které tvrdí, že vybělí slzné skvrny vašeho psa.  Většinou nemají žádný efekt
a ještě mohou být škodlivé. Leo´s Pet Care doporučuje tuto domácí léčbu:

 

“Slabý roztok kyseliny borité jako v některých čističích kontaktních čoček, nebo použijte tekutž vitamín C, na vatové tyčince, abyste otřeli psovi obličej a zesvětlili skvrny, které už jsou. Kyseliny jako boritá a citronová ( vitamín C) podle všeho oxidují složku železa v porfyrinech
a zesvětlí, zatímco sluneční svit naopak ztmaví.”

#3 – Často umývejte psův obličej

 

Umývání obličeje vašeho psa jednou nebo dvakrát denně jemným šamponem po čase pomůže tyto skvrny eliminovat.

 

#4 – Požádejte pracovníka psího salonu ať je opatrně oholí

 

Psi se srstí, která neustále roste stejně potřebují pravidelnou péči. Když požádáte v salonu o zkrácení trochu víc, nabízí možnost začít s čistým štítem a předejití  tomu, aby se skvrny udělaly  znovu, je nejspíš nejbezpečnější možnost, jak se zbavit těch nevzhledných skvrn rychle. Prosím, mějte na paměti, že  vážně skvrny mohou ovlivnit psovu kůži a  se zbytkem srsti okolo očí oholit nepůjdou.

 

#5 – Co NEDĚLAT

 

Leo’s Pet Care “ NEDOPORUČUJEME používat různá antibiotika, odstraňovač makeupu, hořečnaté mléko, jogurt, kysličník, kukuřičný sirup, zásyp, ani žádné jiné  voodoo lektvary, abyste odstranili tyto skvrny, evidentně aplikování ČEHOKOLI z těchto věcí do očí vašeho pejska jim akorát ublíži a způsobí nepřjemné pocity.”

 

Takže když neexistuje žádný zaručený způsob, jak se zbavit těchto skvrn, můžete aspoň nějak zabránit tomu, aby se vracely? Naštěst je více způsobů jak jim zabránit, než způsobů jak se jich zbavit.

 

Jak zabránit slzným skvrnám

 

#1 – Zlepšete stravu psa

 

Dogster doporučuje:

 

“Mnoho levných sacharidových plniv, aditiv chemické příchuti, umělých barviv a masných produktů vedou k přetížení systému a můžou tyto skvrny zhoršit.  Takže zaprvé a především, přejděte se svým psem na prémiové,  vyvážené, průmyslově nezpracované jídlo, které bude bohaté na bílkoviny z pravého masa.”

 

Čím kvalitnější jídlo svému zvířeti poskytnete, tím lépe na tom bude.

 

#2 – Změňte zdroj vody

 

Healthy Pets doporučuje “ Poskytněte miláčkům čerstvou, filtrovanou pitnou vodu místo kohoutkové, protože ta mmá většinou vysoký obsah minerálů jako železo a také obsahuje chlór a fluor, které jsou pro zvířata jedovaté.”  Destilovaná nebo filtrovaná voda funguje jako prevence slzných skvrn.

 

#3 – Eliminujte dráždidla očí

 

Podle WebMD Pets, “Když se skvrny vašeho psa zhoršují, protože má často podrážděné oči, eliminování zdrojů podráždění pomůže. To by mělo zahrnovat udržování srsti kolem očí opravdu krátké a léčení infekce nebo zákalu, pokud je.”

#4 – Denní „úprava obličeje“

 

Americký klub chovatelských stanic navrhuje:

 

“Proplachujte oči správným přípravkem  pro psy na  to určeným, jako třeba solný roztok nebo Terra Septic oční kapky.Navlhčete vatovou tyčinku stejným roztokem nebo roztokem na kontaktní čočky a potřete pod a okolo očí. Opti-Clear a Bio True jsou 2 možnosti,co se dají rovnou koupit, pokud si chcete roztok vyrobit doma, tak : 1 lžíci kyseliny borité v prášku povařte v 1 hrnku destilované vody.  Nezapomeňte mít roztok v lednici a každý týden dělat nový.”

 

A nakonec, otírání obličeje 2x denně mokrým hadříkem by také mělo pomoct od vzniku dlouhodobě.

 

#5 – Udržujte ta místa suchá

 

Velice tenká vrstva kukuřičného škrobu  pod psí oko ( dejte pozor, aby se to absolutně nedostalo do oka) může pomoct, aby se vlhkost nedržela na obličeji psa.  

 

#6 – Vyměňte misky za skleněné nebo ocelové

 

Podle  Leo’s Pet Care:

 

“Vyhoďte plastové misky. Používejte nerezovou ocel, porcelán nebo sklop. Plastové misky mohou mít často malé prasklinky, kde se usídlí bakterie a způsobí podráždění obličeje.”