Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Už vás váš pes nevítá, když vejdete do dveří?

 

Máloco se vyrovná tomu, když vás po dlouhém a těžkém dni přivítá váš pes. Přecejen na tom vrtícím se ocásku něco je...jako by ten pohled odbourával stres.

Ačkoli, jak naši psi stárnou, mnoho z nás si všimne alarmující změny : už se nezvedají a neběží přivítat u dveří. Není to o tom, že by nechtěli. Realitou je, že by je mohlo trápit nějaká běžná věc, které brání mnoha psům chovat se jako dřív.

Bohužel, výzkum ukázal, že 4 z 5 psů, lterým je víc než 8 let, bolí klouby.

A zatímco my lidé máme možnost sáhnout po lécích na bolest a říct lékaři o příznacích, naši drazí pejsci nemohou.  Je pravdou, že psi jsou naopak celkem dobří ve skrývání bolesti kloubů.

Proč psi tají, že je něco bolí? Jako zvíře ze smečky, nedávat na jevo bolest, má evidentní výhody na přežití.  Předci moderních psů by jedince, který trpěl bolestí a zpomaloval by ostatní, běžně nechali vlastnímu osudu.

Naštěstí, je pár jemných náznaků, kterými se můžeme řídit:

6 znaků, že psa bolí klouby

#1 – Těžko se mu vstává, aby vás přivítal. Jak už bylo zmíněno, je to jedno z nejudávanějších znamení. Jestli váš pes za normálních okolností vyskočí přivítat návštěvu a najednou se to neděje, něco by mohlo být špatně.  

#2 – Nárůst váhy: Obezita je většinou nepřímým náznakem nepříjemností s klouby, psi jsou kvůli bolesti méně aktivní.

#3 – Kulhání: Psi, které bolí klouby, často kulhají, když se zvedají z lehu. Kulhání nemusí trvat dlouho.

#4 – Úbytek energie: Jestli je váš pes celkově tak nějak bez energie, můžou ho bolet záněty v kloubech.

#5 – Podrážděnost: Jestli je váš pes bez důvodu podrážděný, může mít nějakou skrytou bolest.

#6 – Častější olizování, kousání, žvýkání: Vnímejte kde se váš pes olizuje nebo upravuje. Nadměrná nebo  neobvyklá  pozornost na jedno místo může být důsledkem bolesti kloubů.

Jestli jste nezaznamenali žádné náznaky bolesti kloubů, můžete být šťastní.  Většina psů tím bude v nějakém bodě života ovlivněna. Nejlepší čas, kdy přijmout opatření je ještě než se objeví symptomy.

Bohužel, skoro každý pes bude sem tam ovlivněn příznaky bolestí kloubů.  Mnoho faktorů ovlivňuje kdy a jak závažné by ty symptomy mohly být.

Obecně platí, že čím větší plemeno, tím větší je pravděpodobnost, že ho budou bolet klouby, a tím dřív potřebujete přijmout preventivní opatření.

Jak nejlépe zmírnit bolest kloubů?

#1 –Udržujte zdravou váhu: Ujistěte se, že víte, jaká to má být. Všechny ty mňamky a zbytky ze stolu mohou přidat spousty kalorií!

#2 – Pravidelný pohyb: Různá plemena potřebují různé množství pohybu.  Lehká zátěž, pravidelné procházky jsou dobré jak pro vašeho psa, tak pro vás. Plavání je skvělá možnost pro psy s vážnějšími problémy s pohybem.

#3 – Masáže: Pro psy, kteří už trpí bolestí kloubů, masáž může pomoct ulevit tlaku a zvětšit pohyblivost.  Vnímejte, jak váš pes reaguje a kde je na dotyk citlivější.

#4 – Pohodlný pelech:  Nešetřete na psí posteli. Ujistěte se, že v poměru ke své váze mají dostatek výplně a jakmile je obnošená, vyhoďte ji. Úplně nejlépe je  nechte spát u sebe.  

#5 – Doplňky stravy: Spousta veterinářů doporučuje doplňky jako kvalitní glucosamin, MSM a Chondroitin. V poslední době začala být kurkuma populární ingrediencí na podporu kloubů.

Kdy bych měl začít používat doplňky v péči o klouby?

Čím větší plemeno máte, tím dříve byste o tom měliu začít uvažovat.  Níže zmíněná plemena jsou náchylná k závažným problémům s klouby. Většina veterinářů doporučuje začít as doplňky kolem 3. roku věku.

Německý ovčák, Zlatý retrívr, Labrador, Rotvajler, Mastif, Německá doga, Novofundlandský pes,  Bernardýn

 

Bolest kloubů u psů je něco, na co hrozně bolí se dívat. Promluvte si  se svým veterinářem a vymyslete nějaký plán.