Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Prospěšnost vysokého podílu bílkovin

 

Pro většinu psů je více bílkovin prospěšné. Podle jedné studie mají vlci v procentech poměr živin 50% bílkovin, 45% tuků a 1% sacharidů,  zatímco moderní psi mají 30% bílkovin, 63% tuků a 7% sacharidů.  Naši moderní psi nemají stejnou stravu jako jejich předci vlci, ale váš pes nebude prospívat, když ho nebudete krmit ničím jiným než masem.  Za předpokladu, že váš pes  nemá zdravotní problémy, které by byly v kontraindikaci s vysokým obsahem bílkovin, pro většinu psů je strava s vysokým obsahem bílkovin z masa vhodná.  Pomáhá na stavbu svalů, zlepšuje kůži a srst, léčí rány a podporuje imunitní systém a centrální nervovou soustavu.  Když váš pes nebude mít dost bílkovin, mohl by začít brát rozkládat protein z vlastního těla, aby získal co potřebuje, což by mohlo vést ke ztrátě svalů.  Nedostatkem bílkovin trpí také imunitní systém a pes by mohl být náchylnější na zranění  a stres. Moderní psi už jsou vyvinutější než vlci, takže dokážou trávit sacharidy, ale stejně mají největší prospěch z bílkovin.
Byly doby, kdy lidé věřili, že vysoké množství bílkovin vede k problémům s kostmi u štěnat a u starších psů způsobují problémy s ledvinami. Tyto teorie se ukázaly jako nepravdivé. Většina psů s nemocnými ledvinami naopak má prospěch ze stravy s přiměřeným množstvím bílkovin. Štěnata mohou mít problémy s kostmi z přemíry vápníku, ale rozhodně ne z přemíry bílkovin. 

Hodně bílkovin pro dospělé psy

V dnešní době spousta krmiv bez obilí mají hodně bílkovin. Část bílkovin pochází z masa, ale často také z hrachu nebo čočky. Vašemu psovi mohou prospět tyto rostlinné zdroje bílkovin, ale neumí je tak dobře trávit jako ty živočišné. To byl jeden z důvodů stížností na používání obilovin do krmiv – jsou také rostlinným zdrojem bílkovin, ale také zdrojem sacharidů, stejně jako luštěniny. Krmiva bez obilovin, které nevyužívají luštěnin, většinou používají škrobové sacharidy jako brambory, tapioka, sladké brambory a jiné zdroje. I když některá jídla s vysokem obsahem bílkovin mohou mít nižší obsah sacharidů než ty s obilovinami, mohou však způsobit jiné trávicí obtíže. Když budete hledat krmiva s vyšším obsahem bílkovin z masa, většinou mají nižší obsah sacharidů, bez ohledu na zdroj – ať už to jsou luštěniny, brambory nebo obilí. Avšak mnoho krmiv s vysokým obsahem bílkovin má také mnoho tuku.  Tuk sám o sobě není špatný, hlavně pro psy, kteří jsou velice aktivní, ale není to dobré pro naše „gaučáky“. Jestli má váš pes nadváhu, nebo problémy s trávením tuku, vybírejte krmivo, které má také vysoký obsah bílkovin, ale nižší obsah tuku.  Nemusíte vybírat nějaké nízkokalorické krmivo nebo přímo s názvem k zhubnutí, stačí kontrolovat procento tuku a optimálně vybírat ty se sníženým obsahem tuku. Ve zkratce – hledejte krmivo, které má 2x více bílkovin než tuku. 

Vysoký podíl bílkovin pro starší psy
Pro starší psy může mít jíst víc bílkovin jen výhody, hlavně bílkoviny z kvalitních zdrojů, které se lehko tráví. Spoustu krmiv pro starší psy se vyrábí se sníženým obsahem bílkovin, tuku i kalorií, protože se předpokládá, že starší psi už mají nadváhu. Problém je v tom, že většina psů, jak stárne, má problémy s metabolismem živin, takže místo snižování obsahu bílovin, by se měl naopak navýšit, aby se jejic imunitní systém udržel silný a zabránil ubývání svalů. Buďte proto opatrní při výběru krmiva pro staršího psa, zvlášť, jestli nadváhu nemá. Nevybírejte nízkokalorické, jestli to nepotřebuje. Hledejte krmivo se spoustou kvalitních bílkovin, bez ohledu na to, jestli má méně kalorií nebo ne. 

Vysoký podíl bílkovin pro štěnata
I štěňata můžete krmit stravou s vysokým podílem bílkovin, pokud je to krmivo kvalitní. Musíte však dbát na obsak vápníku.  Obsah vápníku musí být 2% nebo ještě méně pro velká plemena mladší 6 měsíců. Velká plemena rychle rostou a mohou být náchyná na poblémy s kostmi a klouby, když budou mít od nízkého věku moc vápníku. 

Přidání bílkovin do stravy psa
Jestliže krmíte svého psa kvalitním krmivem, ale mý nízké procento bílkovin, můžete mu do stravy přidat maso, vejce, ryby a jiné druhy živočišných bílkovin. Existují také kvalitní doplňky stravy, které mají 95% masa. Nejsou sice až tak komplexní a vyvážené, ale jeto skvělá tečka na závěr večeře vašeho psa a dobrý způsob, jak dostat velice kvalitní bílkoviny do stravy.
Kvalitní bílkovina
Je důležité pamatovat na to, že nejde jen o % bílkovin ve stravě psa, na čem záleží. Když to bude nekvalitní zdroj, váš pes to nestráví  tak dobře a živiny z toho nepřijme.  Jak už bylo zmíněno, mnoho krmiv bez obilovin obsahuje vysoké množství luštěnin, které sice mají vysoký podíl bílkovin, ale netrává se tak dobře jako živočišná bílkovina.

 

V roce 2007  v Číně do pšeničného lepku přidávali melamin, chemickou sloučeninu na výrobu plastů a hnojiv a nevědomky se dostal i do některých krmiv pro mazlíčky. Protože má vysoký obsah dusíku, pokud se ilegálně přidá do lepku nebo jiných jídel, zdá se, že mají vyšší obsah bílkovin ( ingredience jsou často testovány na bílkoviny právě podle obsahu dusíku) Toto jen příklad, jak dokázat, že není bílkovina jako bílkovina. Takže až budete vybírat krmivo s vysokým obsahem bílkovin, nedívejte se jen na procenta, ale pečlivě si pročtěte složení. 

Rizika stravy s vysokým obsahem bílkovin
Některá jídla v dnešní době mají nejspíše více bílkovin než by pes potřeboval. Psi mohou z přemíry bílkovin začít přibírat.  Kalorie jsou kalorie, i když z bílkovin. Metabolizace bílkovin potřebuje vodu navíc, takže strava s vysokým obsahem bílkovin může vést k dehydrataci, ujistětě se, že má váš pes vždy dostatek vody.  Možná jste si všimli, že psi pijou víc vody, když přejdou na stravu bohatou na bílkoviny.  Přijímání vysokých dávek bílkovin může také vést k vyplavování více vápníku,  což by mohlo časem oslabit kosti psa, proto vždy kontrolujte i obsah vápníku v krmivu  psa.

 

S ničím z výše zmíněného si nejspíš nebudete muset dělat starosti, pokud opravdu nebudete dávat psovi enormní množství bílkovin J

Shrnutí
Strava s vysokým obsahem bílkovin je vhodná pro většinu psů,pokud nemají nějaké zdravotní problémy, které by spočívaly ve vyhýbání se velkému množství bílkovin. Mnoho mýtů o psech, kteří by jedli moc bílkovin, kterým lidé věřili, byly vyvráceny. Ve zkratce – čím více živočišných bílkovin krmivo psa obsahuje, tím méně sacharidů, což je pro vašeho psa dobré.