Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Rozumí pes lidským pocitům? Nejspíš ano :)

 

Mohou psi cítit naše emoce? Studie zívání naznačuje, že ano

Majitelé psů, kteří tvrdí, že jejich miláčci poznají jejich pocity, by mohli mít pravdu. Nová studie ukazuje, že psi více reagují, když zívne jejich majitel než když zívne někdo cizí.

To naznačuje, že psi jsou „emocionálně propojeni“ s lidmi, říká Teresa Romero, vedoucí výzkumu na univerzitě v Tokiu. Vědci věděli, že psi občas zívnou, když lidé zívnou, ale nebylo jasné, jestli to bylo vyjádření empatie, nebo stresu, protože zívání může být způsobeno i úzkostí. Takže Romero a její tým zahájili experiment, kdy 25 psů sledovalo své majitele a cizí lidi zívat nebo předstírat, že zívají. Tým vyloučil stres, protože se neobjevila během pokusu žádná změna v srdeční činnosti psa. Nejen, že psi více reagovali na zívání majitelů, také zívali méně, když viděli falešné zívání. Projevovali jen pravé nakažlivé zívání. Nakažlivé zívání se vyskytuje u lidí, šimpanzů, paviánů a psů.
 
Studie u lidí prokázala, že lidé reagují zíváním nejvíce na zívání od lidí, na kterých jim záleží. Když jde o lidi, vědci předpokládájí, že nakažlivé zívání je forma projevení empatie s lidmi, kteří mají určitý pocit – a když jde o zívání- většinou jde o stres, úzkost, nudu nebo únavu.

Tento výzkum u psů poprvé ukázal mezidruhové nakažlivé zívání. Mohlo by to mít co dělat s dlouhým procesem domestikace.

 

"Každopádně tato studie prokázala, že psi jsou schopni empatie vůči lidem.“, říká.