Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Proč kočky a psi nesmějí jíst to samé?

 

 

I když jsou kočky i psy chlupatí a k pomilování, tato dvě zvířata mají různé nutriční potřeby. Psí konzervy mají jiné vyvážení živin, vitamínů a minerálů než jídlo vyrobené pro kočky. I když by to mohlo svádět dát Alíkovi i Míce to samé, nedoporučuje se to –výživové přebytky nebo nedostatky ve špatné stravě by mohly vašemu zvířeti ublížit.

 

Masožravci vs. Všežravci 

Kočky jsou evidentní masožravci a potřebují ve stravě hlavně maso, aby přežily. Psi, na druhou stranu, jsou všežravci a jejich strava může obsahovat maso, rostliny i zrna. Kvůli těmto rozdílům kočky potřebují ve své stravě více masa a tuku ve své stravě než jejich psí protivníci. Kočičí konzervy musí mít 26-30% bílkovin a 9% tuku, aby to splňovalo výživové potřeby našich kočičích přátel, podle Amerického úřadu pro jídlo a léky. Psí jídlo potřebuje být 18-22% bílkovin a 5-8% tuku.

 

Esenciální aminokyseliny a mastné kyseliny  

Na rozdíl od psů, jejichž tělo může vyrábět esenciální aminokyselinu taurin, kočky ji musí jíst, aby si udržely zdraví, podle Univerzity v Illinois. Psí konzervy taurin neobsahují, protože ho Alík nepotřebuje. To znamená, že když bude Míca jíst Alíkovo jídlo, její tělo nedostane potřebné aminokyseliny. Bez toho by mohla začít mít srdeční a dýchací obtíže, dokonce oslepnout.  Další životně důležitou ingrediencí v kočičím jídle je mastná kyselina arachidonová, která se nachází v živočišných zdrojích bílkovin. Krmiva, která dodržují doporučení Americké asociace kontroly krmiv, obsahují jak taurin, tak kyselinu arachidonovou v kočičích krmivech, ale psích ne.

 

Životně důležité vitamíny pro kočky a psy

 Jak kočky, tak psi potřebují ve své stravě vitamín A pro podporu zdravých očí, tkání a kůže. Bohužel kočičí tělo si neumí vytvořit vitamín A z rostlinného beta karotenu, jako to umí pes. Místo toho naši kočičí přátelé potřebují hotový vitamín A, který mohou získat z orgánu jako jsou játra nebo z konzerv, ve kterých vitamín A je, ale psy tím nekrmte. Kočičí konzervy také obsahují 5x více vitamínu B1 než psí, protože kočky ho potřebují víc. Nedostatek vitamínu B1 může vést k záchvatům, neurologickým problémům, ztrátě chuti k jídlu a smrti.  

 

Občasné uždibnutí Mícou v misce Alíka jí neublíží, ale dlouhodobé krmení špatnou stravou pro ni může být nebezpečné, varují odborníci. Nejenom, že z psího krmiva budou mít nutriční deficit, ale obsahuje více sacharidů, což by mohlo vést k cukrovce. Pro psa, který by měl chuť na kočičí konzervu, je taková daleko stravitlenější ( než psí pro kočku). I když kočičí krmivo uspokojí psovy nutriční potřeby, jeho vyšší obsah tuku, bílkovin a obsah kalorií mohou vést k podráždění trávicího ústrojí, obezitě
a život ohrožujícímu zánětu slinivky, když se tím bude krmit dlouhodobě.  Pro bezpečí obou, krmte každého správným a vyváženým krmivem.