Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Proč kočky vrní

 

 

Je nám to líto, ale vaše kočka nemusí vrnět jen proto, že je ráda, že vás vidí

Když se o vás vrnící kočka drbe, nemůžete  jinak, než se cítit potěšen a poctěn, ale nepřeskakujte  hned od hlazení kočky  k plácání se po zádech.  Radost není jediný důvod, proč kočky vrní.

„Jistě, můžete slyšet vrnění,  když je vaše zvíře v klidu nebo přátelské,  ale kočky často vrní i když mají hlad, jsou ve stresu nebo je něco bolí.  Vše záleží na historii, kontextu a očekávání“ , říká Tony Buffington, expert na kočky a veterinář z Ohio State University. "Takže myslet si, že kočky vrní z jediného důvodu, je velice naivní.  Je to jako byste si mysleli, že lidé se smějí z jediného důvodu.“  Některé mocné řehoty jsou reakce na něco vtipného, třeba právě videa s kočkami, některé chichotání může být projev nervozity.  I kočičí vrnění má víc interpretací.

Je to všechno o vibracích
Kočky matky vrní, aby naváděly svá slepá a hluchá mláďata, když se narodí, k teplu a jídlu. Veterináří věří, že na oplátku koťata vrní, aby kočka matka věděla, že jsou v pořádku a navázala pouta. Vrnění uvolňují  endorfiny, se kterými se tvor cítí dobře, takže si experti myslí, že kočky by mohly tyto vibrace využívat, aby ukonejšily samy sebe. To by mohlo znamenat vrnění během příjemného tulení s majitelem nebo by jim to mohlo pomoct uklidnit nervy, nebo doslova ulevit od bolesti. Studie ukázaly, že vibrace celého těla  na frekvenci 35 až 50 Hz by mohlo stimulovat léčbu kostí.  Kočičí vrnění je 25 až 150 Hz a někteří naznačují, že vrnění by mohlo pomoct koťatům, aby měla silnou kostru. Může to znít bláznivě, ale dokonce astronauti z NASA využívali vibrační terapie, protože ve vesmíru není gravitace, což znamená, že na kosti nepůsobí žádná užitečná zátěž.   

Silný zvuk
U vrnění, které přesahuje hranici 150Hz, je účel jiný. V jednom časopise o biologii zveřejnili studii, že kočky, které se snažili donutit majitele, aby je nakrmil, je frekvence kolem 220-520Hz—dostatečně blízko k 300 až 600 Hz, což odpovídá pláči lidského dítěte.  Vědci naznačují, že čím vyšší frekvence, tím je těžší  ten zvuk pro rodiče kočky / dětí ignorovat.

 zdroj: grunge.com