Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Nejchytřejší psí plemena

 

Než kdokoli z vás bude nešťastný, že jeho malý chlupatý génius tady není zmíněn, malé upozornění. Měřit psí inteligenci je obtížné a  Stanley Coren, PhD, expert na výzkum v psím světě, říká, že je to tak těžké jako držet kočky v tlupách.  Největší problém je v tom, že inteligence je několik druhů.  Pes může být skvělý honák, ale nemá ani páru o nošení úlovku při lovu, příklad instiktivní inteligence.  Také existuje inteligence adaptivní – psova schopnost se něco naučit pouze z náznaků z prostředí, také záleží na tréninku, každém jednotlivém psu a na poutu jaké s lidmi má. Ve zkratce – našla by se spousta argumentů. Pojďme se shodnout, že se neshodneme. J

Australský honácký pes

Tento pes je tak nějak génius ve všem.  Je to relativně nové plemeno , jehož vývoj sledoval Robert Kaleski, kdo zjistil, že je jistota, ze kterých psů se vyvinuli, jen tak napůl.  Jsou částečně australská kolie, částečně divoký dingo. Je to pes, který je dostatečně chytrý i tvrdý, aby pomohl  farmářům jako samostatná jednotka na rančích. Když se tento pes nudí, sám si najde zábavu, ať už chcete, nebo ne. Jestli mají být spokojeni, potřebují něco dělat. Tento pes je chován pro svou inteligenci, svaly a výdrž, takže agility trénink je asi nejlepší varianta… pokud tedy bude souhlasit. Pokud nesouhlasí – ať už s čímkoli- dá vám to dostatečně jasně najevo.  Je to taková psí varianta 5letého dítěte.  

Border kolie

 Border kolie jsou také velkým pojmem v oblasti mozků a víme, odkud to mají. Historie všech border kolií se nejspíš váže k psovi jménem Old Hemp, honáckému psovi, který pracoval na ovčích pastvách v Northumbrii v Anglii.  Neodváděl práci jen na pastvě, měl přes 200 štěňat. Byl to přirozený talent a v jeho podání vypadalo honáctví jako snadný úkol.
Border kolie mají spoustu instinktivní inteligence, jak říká  Stanley Coren a nejen to, v USA žije border kolie, která se jmenuje Chaser a chápe přes 1000 slov, rozumí zákkladní gramatice a vylučovací metodou zvládá pochopit, že je nějaké slovo nové.  Možná znáte lidi, kteří mají menší slovní zásobu. Chaser je živým důkazem, čeho jsou psi schopni, když jim věnujeme čas, aby se to mohli naučit.

Jindo

Jindo pochází z Jižní Koreje a nejsme si úplně jisti, kdy se vyvinul do psa, kterého dnes každý miluje, ale zhruba před 1500 lety.  V Jižní Koreji jsou národní poklad a pokud je neznáte, je to nejspíš tím, že v mnoha státech jsou poměrně vzácní.  Jsou chytří a trénovaní lovit ve smečce nebo se svým trenérem.  Po celé roky byli trénováni, aby spolupracovali s jedinou osobou, s téměř až fanatickou oddaností, což z nich – navzdory jejch inteligenci – dělá příšerné pátrací psy.  Jakmile si někdo získá jejich důvěru- a že to není nic lehkého- jsou k té osobě připoutáni  v dobrém  i zlém.  V roce 2011 investovala policie v Los Angeles měsíce do trénování páru Jindo štěňat, aby zjistili, že stejně nebudou hrát podle policejních pravidel. Daleko víc je zajímalo, aby udělali „rodičům“ radost než opravu dělat svou práci. Jsou velice chytří, ale snadno ztratí pozornost. 

Labrador

Jako většina nejchytřejších psů, labrador se stal populární, protože byli chováni pro určitou práci a v ní excelovali.  Původně byli labradoři pomocná ruka na palubě rybářů v severním Atlantiku. Tahali sítě na loď, podávali nářadí a případně nosili příležitostné ryby.  V 19. Století málem vyhynuli. Byli zachráněni anglickými rodinami, které si je považovaly, protože byli dost roztomilí na domácího psa a zároveň dost chytří na splnění téměř jakéhokoli úkolu.  Labradory vidíte všude, protože mají to, co Stanley Coren nazývá adaptivní inteligencí.  To je ten druh inteligence, který určuje jak dobrý bude pesv učení se novým úkolům a řešení problémů.  Labradoři jsou dobří ve všem od zachraňování po detekování výbušnin a zároveň terapuetický pes.  Také se jim musí přidat k dobru, že většina se učit chce + chtějí lidi potěšit, není tedy divu, že jsou tak poulární.

Pudl

Ano, občas je těžké, brát je vážně, s těmi sestřihy, co většina má. Ale ty sestřihy jsou vůči nim nespravedlivé a věřte,  že si uvědomují,  jak vypadají.  Pudlové už tu jsou stovky let a nejspíš pocházej z Německa nebo Dánska.  Jeho původní role byla, že nosil zpět úlovek majiteli a miloval vodu.  Čím oblíbenější pudl byl, tím více si uvědomovali, že není skvělý jen ve vodě.  Byl dost chytrý na to se naučit i jiné úkoly a časem se z něj stal cirkusový pes.  Tohle je obrázek, který většina lidí o pudlech má, ale pudl v průběhu staletí byl využit v armádě, jako vodící pes,  jako lovící pes,  rybářský pes, honácký pes a samozřejmě jako společník na různých společenských akcích.  Jsou to psi mnoha schopností a excelují ve všech.

Německý ovčak

Uprostřed 19. Století byla společnost natolik vyspělá, že lidé měli čas na to se hádat o tom, kteří psi by se měli křížit. Německý ovčák vychází z programu Maxe von Stephanitze, který věřil psi by se měli křížit pouze kvůli jejich účelu, ne kvůli vzhledu a vybíral si psy podle inteligence a loajality.  Inteligence byla hlavním důvodem, což vedlo i ke křížení mezi příbuznými, což vedlo k řadě genetických problémů, ale k žádnému spojenému s inteligencí.  Mají instinktivní inteligenci, což je dělá  výkonnými ve svém původním zaměření: honáctví a ochrana. Jejich adaptivní inteligence je také řadí na vrchol. Od policie přes armádu až po film. Německý ovčák umí hrát. Je důvod, že je tolik psích herců zrovna toto plemeno a není to jen obličej.

Erdelteriér

Erdelteriéři jsou největší z teriérů a jejich účel byl nadměrný lovící pes.  Neoblíběnější byli během 1. Světové války,  kdy zastávali role, které běžně náleží lidem.  Byli zaměstnáváni jako pošťáci, hlídky a také sloužili u červeného kříže.  Nosili jídlo a munici, chovali se jako hlídací psi a jestli tohle není doklad toho, jak chytří jsou, tak už asi nic. Tím, že jsou tak chytří, mají zvláštní zvyky. Rádi kopou díry, milují, když mohou trávit čas s dětmi a rádi shromažďují lidské věci. Většinou berou ponožky, spodní prádlo, kusy oblečení nebo cokoli, z čeho by byl cítit majitel. Takže jestli máte erdelteriéra a ztrácejí se vám věci, víte, odkud vítr fouká.  

Rotvajler

Rotvajleři možná mají reputaci, že pouštějí hrůzu, ale když jsou správně vychováni,  jsou  klidní, láskyplní a oddaní rodině.  Byli množeni právě pro svou oddanost a ochranitelství a to je důvod, proč musejí být inteligentní.  První rotvajleři byli chováni jako honáčtí psi a k tlačení kárek.  Byli mezi prvními přijatými do po služeb policie a armády a jakožto pozorující, vždy ve střehu pes, musí být vžy o krok napřed před potenciální hrozbou.  Vždy vyčkávají, pozorují a posuzují situaci, toto plemeno má stovky let praxe v práci s taktikou. Jsou potomci starověkého plemena  Molossus.  V 19. století rotvajleři téměr vyhynuli, zachránilo je znovuobjevení jejich nadání.  Jejich inteligence se soustřeďue na pozorování, ochranu a posouzení nebezpečí už celé generace.

Norský lundehund

Většinou předpokládáte, že pes je honák nebo ochranitel nebo že nosí úlovek na honu, ale lovci tučňáků? Přesně to totiž norský lundehund dělá.  Jeho vysoká inteligence je ve formě jisté zvídavosti, tato vlastnost pomáhá lundehundovi v jeho práci : šplhání po útesech a lovení tučňáků.  Pravda, psi nejsou úplně známí pro své lezecké schopnosti, ale lundehund má troje klouby a 6 prstů a je neuvěřitelně pružný. Toto všechno je zabaleno v roztomilém balení, vypadajícím hodně jako liška, se zvědavostí, která se těžko kdy ukojí a neustále v nějakých potížích, ale ten obličej ho z toho vždycky vyseká  J  

Belgický ovčák Malinois

Vysoce inteligentní psi většinou potřebují hodně péče, aby byli šťastní, potřebují práce, společnost, zábavu a neustále mít co dělat. Belgický Malinois je této dynamiky zářným příkladem a není se čemu divit. Po generace byli chováni jako vojenští, policejní a pracovní psi a jejich zásluhy nebyly zanedbatelné během 1. světové války. Tento pes potřebuje spoustu práce, s občasnými procházkami se neuspokojí. Nejvíce mu rosívá, když má mentální i fyzické výzvy a jako u všech inteligentních psů, najde se jedinec, co vyniká. V roce 2017 belgický Malinois jménem Mali dostal  medaili za své služby speciálním britským jednotkám v Agfghanistánu.  Během   8 hodinového  obléhání  Talibanem podnikl akce, kterými  pomohl získat vojákům kontrolu nad situací. Opravdová inteligence a opravdová statečnost.

Jack Russell

Jack Russellové jsou v psím světě příkladem, jak i velké věci mohou mít malý obal. Věří se, že mají původ v Anglii a lovili lišky a když  lidé přestali tolik lovit, vyšla na povrch jejich úžasná povaha a stali se obílbenými psy v domácnostech. Jejich inteligence je propojena s jejich povahou a opravdu doslova milují jakýkoli úkol jim dáte.  Jsou ztělesněním rčení, že když milujete to, co děláte, nebudete v životě pracovat jediný den.  Jsou natolik inteligentní a energetičtí, že ani nemají pocit, že by pracovali. Prostě jsou jen strašně rádi ve společnosti a s chutí se do čehokoli zapojí. Není tedy náhodou, že je často vidíte v televizi nebo filmech. Lehce se trénují , rychle chápou nové věci a dají se lehce potěšit. Takže co bychom si měli od Jacka vzít za moudro? Miluj svůj život.  

Dobrman
Podle American Kennel Clubu je pro dobrmany  inteligence jedna z nejtypičtějších vlastností, spolu s odvahou a loajalitou.  Kombinace těchto 3 z nich udělala jednoho z plemen využívaných ve válce. Během 2. světové války spousta dobrmanů  odeslána do Pacifiku, kde vodili, hlídali a hlídkovali a varovali vojáky o skrytém nebezpečí.  Přeživší se lehce adaptovali na civilní život.  Ostatní byli pohřbeni na národním psím hřbitově v Guamu.  Dobrmani mají příšernou pověst, to se nedá popřít. Také se nedá popřít, že v mnoha případech je to naprosto neoprávněné. Jsou loajální, rádi si hrajou a dost inteligentní, aby pochopili téměř každý úkol, co se jim dá.  Může být i hledací enbo služební pes. Klíč je v tom, aby jeho lidský společník byl stejně chytrý a loajální jako dobrman.


http://www.grunge.com/98499/smartest-dog-breeds-world/