Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Co jste chtěli vědět o psech a báli jste se zeptat, část 1.

 

Celá ta psí věc je bláznivá, když se nad tím zamyslíte. Nějak se lidem povedlo celé linie psů přesvědčit, že jsou pro ně to nejlepší a  pořád nám to polykají is navijákem, i po tisících let.  Pouta, která má mnoho z nás se svým psím společníkem, jsou stejná jako všechna ostatní přátelství nebo vztahy.  Někteří z nás milují psy jako své děti a není se čemu divit.  Jejich bezpodmínečné přátelství, které všechno zlepšuje a zdá se, že nás milují zpět.  Takže pojďme se dozvědět trochu víc, co se děje v těch malých hlavičkách, abychom jim porozuměli ještě lépe.  

Proč se psi vždy chovají, že mají hlad?
I když jste je krmili sotva před pěti minutami, pes se na vás nejspíš bude dívat tím svým pohledem, když se budete snažit sníst svůj oběd. Aby bylo jejich chování uvěřeno, tváří se, že jsou jen krůček od padnutí hlady.  Je to naprosto normální chování a s největší pravděpodobností má kořeny u prvních pozvání divokých psů k táborákům a zbytkům od stolu. Nikdy nevěděli, kdy budou mít zase něco k jídlu.  Takže bylo lepší sníst vše, co potkali, dokud bylo a asi se to v nich nějak biologicky  zakořenilo dodnes.  Někteří psi opravdu zažili hladovění. I po tom, co byli zachráněni a měli nový domov, pamatují si ten pocit prázdného bříška. For some dogs, there's always the possibility that they've experienced a life of real starvation. Even after being rescued and re-homed, they can remember what an empty belly is like. Veterináři často dokážou rozlišit do jaké míry žebrající pes jen předstírá, že má hlad. Taky je důležité dávat pozor, aby se ze žebrání nestala pažravost.

Proč někteří psi jedí exkrementy?
Jezení exkrementů – koprofágie, je spoustu důvodů, proč by to pes mohl dělat a někdy to může značit problém.  Jindy je to jen nechutný, otravný  zvyk. U štěňat se to stává celkem často, ale vyrostou z toho. Jde o to, že to vidí u své matky, která po nich tímto způsobem uklízí.  Každé mládě napodobuje své rodiče.  Exkrementy jiných zvířat jsou jen zpestřením. Někdy to může být nějaký problém v chování. Netráví vaše zvíře moc času o samotě? Dělají to, aby získali vaši pozornost? Je to dost možné.  Mohl by to být také zdraovtní problém. Když nedostávají dost živin ze stravy, mohli by se je takto snažit doplnit.  Může se to stát, pokud mají nekvalitní stravu a nebo skrytou cukrovku.

Kolika slovům psi rozumějí?
Záleží  na spoustu faktorech, od tréninku a individuální inteligence, přes plemeno, zaměstnanost až po to jak se k nim mluví.  Momentálně je rekordmanem Chaser ( o které už jsme se taky zmiňovali), border kolie, která zná 1022 slova zvládá spojovat slovesa a podstatná jména k provedení daných úkolů a dokáže použít eliminaci, když nějaké slovo nezná. Chaser je výjimka, ale co „ běžní“ psi? Většina z nich má slovník asi jako dvouleté dítě, což odpovídá asi 165 slovům  a frázím. Pracující a honáčtí psi znají asi 250. Což není až tak zvláštní, protože se spoléhá na to, že budou rozumět, co mají ve své práci dělat. Honáčtí psi jsou na vrcholu, zatímco teriéři a ohaři umějí slov podstatně méně. Mohlo by to mít něco společného s jejich prapůvodním účelem. Teriéři a ohaři měli prostě prohánět, honáčtí psi potřebovali  být schopni rozumět příkazům a dělat rychle vlastní rozhodnutí.

Jak efektivní jsou psi v učení nových věcí?
Úžasný experiment na Yale University, zabývající se psím poznáváním, zjistili,že většina psů mají neuvěřitelnou dobrou schopnost učit se novým věcem, ale dokonce jsou velice dobří  v hledání zkratek, aby bylo splnění co nejefektivnější. Vedou si lépe než dětské batole. Vědci dali batolatům hlavolam a ukázali jim jak na to. Proces zahrnoval zatáhnout za páku, která nedělala absolutně nic.  Děti nechápaly, že tento krok dělat nemusí, aby se krabice otevřela a dostaly odměnu. I když byl absolutně k ničemu, stejně to udělaly. Říká se tomu nadměrná imitace. Psi, na druhou stranu, přišli na to, které kroky mohou vynechat, aby dosáhli cíle rychleji a lépe. I když jim byly zbytečné kroky ukázany taky, psi si z toho přebrali, co potřebovali a odfiltrovali nesmysly.

Proč se psi válejí v zapáchajících věcech?
Skoro každý majitel psa to zná. Jak mohou vůbec psi se svým tak vytříbeným čichem vůbec něco takového vydržet? Expert na psí chování Stanley Coren se pokusil přijít na to, proč si psi nemohou pomoct.  Všiml si, že si psi vybírají vyválet se ve věcech organického původu, jako třeba mrtvé zvíře nebo exkrementy. Po projití pár teorií, co moc nedávaly smysl, došel k pár závěrům.  Jedním z nich byla myšlenka, že to je návrat ke kořenům, kdy žili v tlupách a lovili a vyválet se v něčem zapáchajícím maskovalo jejich vlastní pach a dostali by se ke kořisti blíž dřív, než by je zaregistrovala. Jeho další nápad? Pro většinu lidí je zrak hlavní smyslovým zdrojem informací o okolí a když vidíme něco silného, má to na nás vliv. U psů je to to samé, akorát jejich hlavním smyslem je čich. Čím silnější pach, tím větší radost mají. stronger the smell, the happier they are.  Takže v principu se vaše nejhorší noční můry naplnily: pes by se mohl válet v mrtvých věcech, protože rád smrdí.

Proč psi před ulehnutím krouží?
Stanley Coren, PhD,  se rozhodl, že na to přijde. Testoval 62 psů na různém povrchu, jak se budou chovat, než si lehnou.  Zjistil, že psi, kteří byli na nerovném povrchu (koberec s dlouhým vlasem) měli třikrát větší tendenci udělat aspň 1 kolečko než si lehli. Věří, že to potvrzuje alespoň jednu teorii : snaží se mít pohodlí.  Další část teorie naznačuje,  že toto chování se vztahuje k dobám, kdy byli divocí a spali venku,  že kroužení odhání brouky, co by je mohli pokousat a odhazuje větvičky a ostré kameny a pomohlo jim to připravit si zem na spánek.

Žárlí psi?
Už se vám někdy stalo, že jste přišli domů od kamaráda a pes se na vás díval jako na největšího zrádce? Stanley Coren se na to podíval taky a našel první dkůaz ve vztahu mezi matkou a štěňaty.  Přiznejme si to – štěňata jsou roztomilá a získavají všechnu pozornost. Vypozoroval, že matka odstrkává štěňata, aby získala lidskou pozornost, protože žárlila na to, kolik lásky její děti dostávají.  Byly i další experimenty, kdy se psům nastolila nefér situace.  V jednom, dva psi dostali stejný úkol, ale jen jeden dostal odměnu. Po chvíli se ten neodměněný přestal snažit.  V jiném experimentu psův majitel věnoval veškerou péči a pozornost plyšovému psu. Můžete hádat, jak to dopadlo.  Psům je většinou jedno, když se páníček věnuje jiným věcem, jako třeba kniha, ale jiný pseudo pes? Tak to ne. Psi opět prokázali chování ne nepodobné dětem a podobný experiment byl udělán i na lidských batolatech, kdy si rodiče hráli s reálnými panenkami a  dopadlo to stejně. Pokud tedy nazýváme psy chlupaté děti, není to tak daleko od pravdy.  

Mají psi sny?
I když bychom chtěli, pes nám nemůže říct, proč pes ve spánku začne běhat nebo poštěkávat. S největší pravděpodobností psi sní stejně jako my. Když spícím psům monitovali mozkovou aktivitu, zjistili, že mají vzorec podobný spícímu člověku. Jako my, mají v mozku Varolův most, který nás většinou drží od  dávání najevo, co se nám zdá. Štěňata a starší psi sní nějvíc, protože Varolův most není tolik aktivní jako u dospělých psů.  Psi mají fázi REM asi po 20 minutách a i když nebudou zrovna běhat, stejně nejspíš uvidíte, že se něco děje.  Od cukání očí, přes cukání uší až po malé poštěkávání – zrovna mají sny. Co víc, psi sní o tom, co je pro ně nejdůležitější. Takže pokud strávil den v horách, nejspíš se mu zdá o procházce, pokud den proválel v kuchyni, nejspíš se mu zdá o jídle a  tak dále. Jedna harvardská psycholožka naznačuje, že psi, co mají silné vazby, sní o své oblíbené osobě.

Leváci, nebo praváci?
Stejně jako lidé, psi jsou praváci, leváci nebo obojetní.  Je pár způsobů, jak to můžete zjistit a stačí na to jen dávat pozor, kterou packu podává při povelu nebo kterou si podává hračky. Lidé byli vždy trochu předpojati proti levákům a vědci zjistili, že by to tak mohlo být i u psů. Zjistili, že leváci mívají tendence být víc ostražití, dokonce agresivní vůči cizím lidem. Většina vodících a služebních psů jsou praváci nebo obojetní, protože leváci byli kvůli temperamentu vyřazeni.  Také se zdá být souvislost mezi preferovanou packou a odvahou.  Objetní měli větší tendence k úzkostnosti a psi s dominantní packou byli rychlejší v přizpůsobení se novým situacím a hůř jimi něco otřáslo.

Jaká jsou pravidla psích her?
jestli jste někdy strávili čas s 2 nebo více psy, nejspíš jste je viděli hrát si spolu. Věci se mohou zvrtnout, stejně jako u lidských sourozenců a o psích hrách koluje spoustu mýtů.  Nejspíš jste slyšeli, že když pes ukáže břicho, je ten submisivní. To není pravda. Alespoň ne, když si hrají. Studie ukázaly, že hry mají úplně jiná pravidla než běžný psí život. Převalování během hry je dost často opatření, aby se druhý pes nedostal k hlavě nebo nepokousal, ale nikdy to nemělo nic společného se submisivitou.  Tato pozice umožňuje převalujícímu se psu uštědřit nějaké kopance v rámci hry a spíš je to zvláštní druh opaku submisivity.  Sudie prokázala, že v páru psů, kteří během hry bojovali, ten větši a dominantnější pes byl ten, kdo se převalil na záda.  Odborníci říkají, že to je jejich způsob, jak vyrovnat síly, aby i menší a slabší pes měl šanci. Říká se tomu sebeznevýhodnění a má to podnítit menšího psa ke hře.

zdroj: http://www.grunge.com/29431/dogs-tilt-heads-canine-facts/