Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Co jste chtěli vědět o psech a báli jste se zeptat, část 2.

 

Proč psi pronásledují vlastní ocas?
Máloco pobaví lidi více než, když se pes snaží dohnat vlastní ocas. Je to vtipné chování a ještě vtipnější, pokud se zadaří. Ale o co vlastně jde? Záleží pes od psa.  Někteří psi se prostě v ten moment nudí a zdá se, že by se tím mohli zabavit. U některých, kde je takové chování pravidlem , už to může být jistá forma nutkavého chování.  Psi s nutkavím chováním mohou mít další projevy jako olizování nebo štěkání.  Některá plemena jsou k chytání ocasu náchylnější. Zvláštní je, že psi se zvýšeným cholesterolem chytají ocas častěji než ostatní.  V podstatě jde  o to, že jak se jim mění hladina cholesterolu, měni se jim nálady a nutkání chytit ten otravný ocas je o to silnější. Taky to mohou dělat, aby upoutali vaši pozornost. Plísníte je za to? Smějete se jim? Ať už pozitivní, nebo negativní pozornost, mohou to dělat jen kvůli vám.  Ve většině případů o nic nejde, jestli se z toho stane problém, je lepší poradit se s psím psychologem.

Jak vypadá svět psíma očima?
Myšlenka, že psi vidí jen černou, bílou a šedou, je spíše mýtus. Studie  na kalifornské univerzitě prokázaly, že psi vidí spíše v odstínech modré, šedé, žluté a hnědé.  Zajímavé na tom všem je, že tolik populární barvy na psí hračky na trhu, psi vůbec nevidí. Zářivé oranžové a červené jsou lákadla hlavně pro lidi. Když psi vidí jen odstíny, jak pobírají informace o barvách? Nejsme si úplně jistí, ale v jedné studii byly různé krabice a v nich různé odměny. Většina psů vypadala přesvědčeně, že ve světle žluté krabici je nejlepší odměna.  Oproti lidem jsou psi krátkozrací.  Na dálku vidí rozmazaně.  Ve tmě však mají oproti nám velkou výhodu.  Čočka v jejich oku umí odrážet světlo, proto jim svítí oči na fotkách. A i když ve tmě nejsou tak dobří jako kočky, rozhodně jsou lepší než my.  Také mají daleko  větší zorné pole. My máme kolem 190°a pes 250°.

Jak to dělají, že je máme tak rádi?
Pouto mezi člověkem a jeho nejlepším přítelem je speciální.  Když do budování vašeho vztahu vložíte čas a snahu, budete odměněni přítelem, kdo je zde vždycky pro vás, vždy připraven naslouchat a vždy připraven udělat cokoli, aby vykouzlil úsměv na vaší tváři. Když budete někdy chvíli poslouchat někoho, kdo  má psa, všimnete si, že si jsou blízcí, jako by šlo o lidské dítě.  Jak vychází najevo, tato blízkost má biologický základ.  Studie ukázaly, že když pes, co má pouto a člověk navážou oční kontakt, v obou se vyplaví oxytocin.  Je to látka v mozcích matek a jejich biologických dětí, která je připočítávána dobrému pocitu a posiluje emocionální pouto.  To samé se stává když si budujeme vztah se psy. Vědci zkoušeli stejný pokus s vlky, i s těmi, kteří byli od malička v zajetí a vychováni lidmi a to samé chemické propojení neproběhlo.  V jiné studii ukázali majitelům fotky jejich milovaného psa a v mozku se odehrával stejný vzorec jako když matce ukážete fotky jejích dětí.  Zdá se ale, že psi také vědí, co dělají. Za ta staletí, co jsou v lidských obydlích jako mazlíčci, s největší pravděpodobností si osvojili co nejvíce dětského chování, aby upevnili svou roli.

Jak blízci jste si se svým psem?
Pes je nejlepší přítel člověka a má to dobrý důvod. Jeho láska je bezpodmínečná a je úplně jedno, jak těžký den jste měli, pes se ho bude snažit zlepšit.  A taky se jim to daří. Možná si ani neuvědomujeme,  jak moc napojeni na nás jsou. Neurologové z univerzity v Atlantě  se podívali na to, jak propojeni jsme se svým oblíbeným psem ( i když jich člověk má víc, stejně je jeden oblíbenější) Zaměřili se na to, jestli jde psům víc o pamlsek, nebo o odměnu od své speciální osoby. Psi byli trénováni, aby si asociovali růžový náklaďák ( hračku) s jídlem a modrou hračku rytíře s pochvalou a láskou.  Jakmile se jim asociace usadily, začala se jim monitorovat mozková aktivita, aby vyšlo najevo, jak spokojeni byli s pochvalou nebo jídlem.  Z 15 psů byli 4 šťastnější s láskou a pozorností, zatímco ostatním 9 bylo úplně jedno, co dostali, byli šťastní za obojí, pouze 2 psi dali přednost jídlu. V dalším testu si mohli vybrat, jestli půjdou k majitelovi, nebo misce s jídlem. Drtivá většina zvolila páníčka.  

Proč psi naklánějí hlavu?
Kromě toho, že je to roztomilé,  víme o tom, proč psi naklánějí hlavu, dost málo.  Když se zeptáte některých lidí, řeknou vám, že to možná dělají právě proto. Jedním z důvodů, proč jsme se psy tak propojení je i to, že jejich emocionální inteligence je mimo tabulky.  Možná naklánějí hlavu, protože chápou naše emoce a chtějí tu pozitivní reakci, která většinou následuje. Ano, váš pes chce, abyste se usmáli. Je také pár jiných teorií. Záleží na tvaru hlavy psa, možná se snaží lépe lokalizovat zdroj hluku tím, že jinak nastaví uši.  Studie ukázaly, že psi s delšími čumáky mívají tendence tohle dělat častěji, takže to pro ně má nejspíš nějakou fyzickou nebo smyslovou výhodu.  Další teorie je, že se snaží soustředit a přijít na to, co říkáte a co si z toho přebrat.  Sledují a naslouchají, aby získali nějaké náznaky z prostředí, aby vydedukovali, jak zareagovat a jestli budete říkat něco dobrého, nebo špatného. Experimenty ukázaly, že pes začne naklánět hlavu, když slyší nějaké slovo bez emocí a přestane u slova plného emocí. Ať už pozitivního, nebo negativního.   To by mohlo naznačovat, že to má co dělat se zpracováním informací a že by mohli mít oddělena zpracovací centra na emoce a slova.

Proč psi vypadají tak smutně?
Psi jsou pěkně manipulující bytosti. Máte pocit, že ne? Zkuste před ním někdy něco sníst a nepodělit se.  Jesti vás ty oči, co na vás pak udělá, nepřimějí jít do kuchyně a připravit mu taky, asi nemáte duši. Jak to psi dělají, že umí ten srdceryvný, smutný výraz, kterým z vás podvodně vyloudí poslední večeři? Podle expertů  je to tím, že za tu dobu, co lidé chovají psi,nám ten smutný pohled už připadá jako něco neodolatelného. A také psi nejsou hloupí.  Nejspíš vědí, že když si lehnou s hlavou na packy a vzhlédnou, že upoutají vaši pozornost. Nejsou smutní, manipulují vás a vy to zbožňujete.  To však neznamená, že váš pes nemůže být smutný nikdy.  Psi bojují se změnou rolí.  Už není tolik potřeba jejich honáckých a lovicích schopností a psi mají jiný životní styl.  Psí smutek se může projevit nechutenstvím, spaním celý den a nezájmem o hry nebo procházky. Takže nejen člověk může mít deprese z toho, že neví, jaký má život smysl. Buďte dobrý přítel a dejte svému psovi nějakou náplň a smysl.  

 zdroj: http://www.grunge.com/29431/dogs-tilt-heads-canine-facts/