Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Mýty o psech

 

Není žádným tajemstvím, že naše psy milujeme. Milujeme na nich úplně vše, dokonce i ten provinilý pohled, co hází, když něco provedou. Jsou po našem boku už tisíce let a během té doby už jsme se o nich naučili řadu věcí. Je ale pár věcí, kterým stále věříme a nejsou tak úplně pravdou.

Psi a kočky spolu nikdy nebudou vycházet
Kočky a psi mohou žít pohromadě, aniž by to vedlo ke konci světa.  Jakákoli domácnost, kde je více zvířat, má své výzvy a stejně jako lidské rodiny si nemusejí vždy rozumět, ale někteří psi kočky přímo zbožňují.  Vědci z Univerzity v Tel Avivu se rozhodli to rozlousknout. Nahlédli do 200 domácností, kde měli jak psa, tak kočku. Pouze v 10% domácností  byly nějaké konflikty.  Pozorování řeči těla a náznaků z prostředí, se odhalilo, že se  naučili číst signály toho druhého a v podstatě „mluvit stejným jazykem“. Čím mladší koťata a štěňata byla, tím lépe a rychleji se přizpůsobila a tím silnější pouto vzniklo a byli z nich spíše „ nejlepší kámoši“ než „nepřátele na život a na smrt“.  Jak t ocelé dopadne, závidí od člověka.  Psi mluví jiným jazykem než kočky a způsob, jakým je představíte, to celé ovlivní. Vyměňte lůžkoviny, seznamte je s jejich pachy navzájem a ujistěte se, že jsou všichni v bezpečí.  Kočky jsou pozorovatelky a pes naopak to bude vnímat jako dobrodružství, takže nutit  je jít k sobě moc brzo, je chyba, která vede k celému tomuto nedorozumění. Morální ponaučení z příběhu? Lidé zvládnou zničit vztahy mezi úplně jinými živočišnými druhy.

Někteří psi mají uzamykací čelist a neuvěřitelný stisk
Když budete někdy poslouchat lidi,  co mají zášť vůči té hromádce lásky, které se běžně říká pit bull, budete mít pocit, že to jsou stroje na zabíjení z pekla.  Prý mají zamykací čelisti a stisk, že projdou ocelí. Ne, nemají a nemohou.  Podle vědců, jako například Lehr Brisbin, Ph.D. z univerzity v Georgii,pitbulové nejen, že nemají zamykací čelisti, ale nemají o nic jiné čelisti než zbytek psů.  Jak vychází najevo v článku z roku 201, ani nikdy žádné měření tlaku v čelistích neproběhlo.  V roce 2012, National geographic udělal test tlaku v čelistích a nejen u psů, ale i jiných zvířat, dokonce i lidí. Pitbul měl tlak zhruba 106kg/ čtvereční palec, vlčák 108 a rotvajler dokonce 149. Průměrmý člověk má 68-90. Hyena 455 a absolutní vítěz je mořský krokodýl  s 1682. S těmito informacemi se historka o pitbulech zdá přecejen trochu nadnesená.

Bývalí bojoví psi budou vždy nebezpeční
Ti, co tvrdí, že pitbul zvládne utrhnout končetinu, jsou nejspíš ti samí lidé, co trvají na tom, že psi množeni a vychováni pro zápasy, budou vždy nedůvěryhodní a agresivní.  To také není pravda.  Zeptejte se Soxe a Hectora, bývalých psů na zápasy, kteří teď tráví dny navštěvováním nemocnic a domovů důchodců jako certifikovaní terapeutičtí psi. Psovi Jonny Justice tak nikdo neřekl, jak násilný by měl být, když trávil dny v knihovnách, když pomáhal dětem zlepšit si čtení jako zaujatý posluchač.
( Bohužel, knihovna tohoto psa diskriminovala kvůli tomu, jak vypadal a program zastavila)  To jsou jenom 3  ze zachráněných psů, kteří už dál nemusí čelit celoživotnímu násilí. Spoustu dalších má sice stále jizvy, ale přesunuli se k mazlení se s koťaty a polehávání na gauči a stali se hrozně hodnými psy a příkladem, že v každém  tvoru je srdce a duše.  Tito psi jsou příkladem, že by měli být vytaženi z těch děr, kde musí bojovat a měl by se jim dát domov.  Zatímco se s oblibou věří, že tito psi jsou násilní a agresivní, ti, co s nimi pracují, to vidí jinak, jsou traumatizovaní a vystrašení. Naštěstí neztratili svůj potenciál milovat.  

Jeden lidský rok rovná se sedm psích
Tohle by na první pohled mohlo dávat smysl. Bohužel , psi nežijí tak dlouho jako my, ale stejně si evidentně projdou různými stádii života. Je to daleko složitější než 1:7. Podívejme se hned na první rok.  Štěne projfde stejným vývojem jako člověk za 13 let, zatímco pes během prvního roku dosáhne své dospělé velikosti, třináctiletý člověk většinou  ne.  Do těch prvních měsíců je nacpáno více stádií, třeba „děsivé stádium“,  které je během 4.-8. Měsíce, kdy se zvíře učí potenciálnímu nebezpečí.  Mezi 6. a 10. Měsícem většina ztrácí schopnost ovládat impulsy( myslete na to, až se budete rozhodovat mezi štěnětem a dospělým psem) A to je teprve první rok, pak je to ještě komplikovanější.  Relativní věk má dost co dělat s velikostí psa a některá velká plemena stárnou tak rychle, že jsou považována za staré psy už od 5. roku věku.  „Gaučákovi“  dostat se do takového stádia trvá 9-10 let. Velký vliv mají taky aktivita a strava. Když se to vezme kolem a kolem, není žádná osvědčená metoda, jak převést psí věk na lidský. Řiďte se spíš tím, o jaké plemeno jde a pak počítejte v normálních letech, budou se lépe dávat svíčky na dort. J

Psi jedí trávu, protože mají podrážděný žaludek
Tahle teorie je úplně mimo. V jedné studii z roku 2008, bylo 1571 psů a 68% z nich prostě rádo jedlo trávu.  Dokonce se ukázalo, že když pes vypadal, že mu před jezením zle, bylo mu pak ještě hůř.  Ale to pouze u 8% psů.  Tráva nemá žádné živiny + ji pes neumí trávit, takže co by z toho měl?  Zdá se, že je to další z vzorců chování, které se táhne ještě do doby, kdy byli psi divokými vlky.  V divočině funguje tráva jako přirozený odčervovač.  Vláknina, která projde střevy, přibere parazity a pomáhá pročištovat systém.  Je i pár dalších teorií, ale vzhledem k tomu, že se nemůžeme psů zeptat, proč to dělaj, je tahle zatím asi nejlepší, co máme.  Někteří veterináři e domnívají, že by to mohlo být součástí psího předstírání, že mají stále hlad.

Vlhký čumák znamená, že pes je zdravý
Když se váš pes necítí dobře, je to těžké, protože nemohou přesně říct, co je špatně.  Podle veterinářů míra vlhkosti čumáku nemá žádný zásadní vliv.  Kolikrát se stane, že naprosto zdravý pes má úplbně suchý  nos, protože ležel na sluničku nebo spal ve větru.  Starší psi mohou mít suchý čumák už jen protože dlouho spali a neolizovali si čumák.  Psi si olizují nos pořád, takže většinou bude aspoň trochu vlhký. Na čich se spoléhají nejvíce a vlhký nos jim pomáhá zachytit i ty nejjemnější částečky.

Vykastrování zhorší psí povahu
Je spousta dobrých důvodů nechat vašeho psa vykastrovat. Ty důvody sedí v útulku a čekají na domov.  Absolutně není pravda, že by to měnilo povahu k horšímu, spíš naopak, to nějaké problémy vyřeší.  Vykastrování samce redukuje některé problémy s chováním, jako třeba agresivitu.  V jedné studii, kde bylo 382 fenek a 209 psů, se zjistilo, že jediné chování, které se změnilo, bylo to špatné chování.  Byli méně agresivnější, ale hravost, odhodlanost,  vytrvalost a pozornosr se nezměnily. Co se také zmenšilo? Tendence se toulat.  Základní povaha zvířat se zkrátka vůbec nezměnila.

http://www.grunge.com/32990/false-facts-dogs-always-thought-true/