Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Psí preference lidí

 

 Opravdu váš pes tráví čas nejraději s vámi? Vědci zjistili, že je to trochu složitější.

Už věděli, že psi reagují na objekty a více prozkoumávají místnost v přítomnosti majitele než někoho cizího.  A i když na to potřebujete titul, abyste na to přišli, psi vítají své majitele déle a radostněji než ostatní po odloučení.  Teď se prokázalo, že jak se pes chová se svým majitelem  a jak s cizími lidmi, záleží na situaci, kontextu a úkolu. 

 Jedna skupina byla testována s majitelem a cizím člověkem na známém místě : místnost u nich doma. Druhá skupina byla testována s majitelem a cizím člověkem, ale na neznámém místě. Psi mohli dělat cokoli chtěli a když k někomu přistoupili, ten je hladil, dokud byli poblíž. Výsledek: na prostředí opravdu záleželo.

POŘÁD TEN hlavní

Na neznámém místě psi strávili více času se svými majiteli, až 80%, ale na známém místě se pis věnovali cizincům, okolo 70% času, podle studie v časopisu  Journal of the Experimental Analysis of Behavior (časopis o experimentální analýze chování). Ve stresujícím prostředí jste pro vašeho psa pořád ten hlavní. Julie Hecht,  Ph.D. , z univerzity v New Yorku, říká, že studie „ se připojuje k rostoucímu počtu výsledků výzkumů, že prostředí a kontext mohou ovlivnit psí chování, preference i perspektivu."
Na nových místech nebo ve stresu psi inklinují vyhledávat svého majitele. Když se cítí v bezpečí, naopak si všímají neznámých lidí. Nejspíš jste si  tohoto chování všimli i u svého psa.


NEHROZÍ NEBEZPEČÍ OD CIZÍCH
Vedoucí studie Feuerbacher souhlasí, že na známém  místě, přítomnost majtele pomáhá psovi cítit se bezpečně a pohodlně dost na to, aby si všímal cizích lidí. "Sice jsme netestovali přímo tohle, ale ta domněnka rozhodně dává smysl. Jsou prostě připravenější a odhodlanější zkoumat prostředí."říká Feuerbach.  
Také testovali, jak se psi z útulku a psi s majitelem chovají, když jsou přítomni pouze2 cizí lidé. Každý pes si vždy vybral pouze jednoho z nich , aby ho pohladil, nešel k oběma,  i když nikdo neví proč.
Ukázalo se, že aby se psi z útulku začali chovat k cizincům jinak, stačila zhruba desetiminutová interakce.  Takže pokud jste se báli vzít si psa, kterého už někdo měl, i když pro ně ztratit domov nebylo lehké, snadno navazují nová pouta. " Separace a prostředí útulku je pro psy velký stres, ale nemyslím si, že psi, kteří přijdou do nového domova, že by toužili po tom starém. Jakmile adoptujte psa, vy se stáváte tím jeho jediným, hlavním člověkem ."


zdroj:
https://news.nationalgeographic.com/2018/03/dogs-pets-animals-behavior/