Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

20 druhů ovoce a zeleniny, co jsou vhodná svačina pro psa

 

 

Říká se, že kdo má rád, rád se podělí. A se svými psy se dělíme obzvláště rádi. Ale jsou tu 2 problémy se zbytky ze stolů. Zaprvé, ne vše, co je bezpečné pro nás, je dobré pro psy (jako například cibule, česnek a čokoláda) a zadruhé, moc mlsání může vést k přibírání váze a zdravotním problémům. Dobrá zpráva je, že je spousta čerstvých, zdravých „lidských jídel“ bez pocitu viny. Nejen, že je bezpečné je jíst, ale kolikrát mají méně kalorií než běžné pamlsky a přidávají výživovou hodnotu do jejich stravy. 

Pamatujte, že klíč je ve střídmosti, ovoce obsahuje přírodní cukr, což ve velké míře nikdy není dobré. Vždy konzultujte se svým veterinářem než přidáte zvířeti do stravy něco nového, kdyby měl pes tendence mít alergie.
Ovoce

1. Broskve
Čerstvé broskve (v konzervovaných je moc cukru!) je skvělá svačinka pro vás i psa a je to zdroj vitamínu A a vlákniny. Psovi dávejte pouze plátky, pecka obsahuje kyanid a je to velmi nebezpečné. 

2. Vodní meloun
Dokonalá letní svačinka, podělte se se svým chlupatým přítelem pro hydratování organizmu, doplnění vitamínu A, B6 a C a také draslík. Stejně jako u jablek, přesvědčte se, že psovi nedáváte žádná semínka ani kůru. 

3. Maliny

Také milujete chuť těch malých rudých bobulí? Váš pes taky. Mají antioxidanty, vlákninu, mangan a vitamín C a jako bonus mají málo cukru i kalorií. Zvláštní je, že obsahují stopové množství xylitolu, který je pro psy jedovatý, ale podle amerického svazu chovatelů je to bezpečné, pokud psům nedáváte více než hrnek najednou a u malých plemen ještě méně. 

4. Borůvky

Borůvky jsou možná malé, ale mají hromadu zdravotních výhod jak pro vás, tak pro psa. Borůvky jsou považovány za tzv. superpotravinu, mají spoustu antioxidantů, vlákniny a fytochemikálií. Dají se skvěle využít jako pamlsky při tréninku. 

5. Hrušky

Vaši budou loudit, že si taky chtějí kousnout do toho dobrého šťavnatého ovoce. Zdroj mědi, vitamínů C a K a vlákniny, dokonce snižují riziko mrtvice. Jako vždy se ujistěte, že je hruška bez jadřince a semínek.

6. Jablka

Tato sladká a křupavá pochoutka je ideální svačinka (když přidáte trošičku arašídového másla, bude v nebi) Dejte psovi měsíček nebo 2 jako dávku vitamínu A a C a vlákniny.  Jadřinec je jedovatý, nikdy nedávejte psovi celé jablko, jen plátky. 

7. Ananasy

Když odstraníte kůru, střed a semínka, čerstvý ananas (ne z konzervy) je chutný pamlsek pro psa. „Kromě vitamínů, minerálů a vlákniny, ananas obsahuje také bromelin, enzym, který pomáhá psům absorbovat protein.“, říká americký svaz chovatelů. 

8. Manga 

Toto tropické ovoce si užívají jak lidí, tak psi. Obsahuje vitamíny A, B6, C a E, draslík, beta karoten, alfa karoten a je zdraví prospěšné. Jako vždy, podávejte pouze dužinu. 

9.Jahody

V létě není nic lepšího než čerstvě utržená jahoda a chutná jak lidem, tak psům. Obsahují vítamín C a vlákninu, ale mají spoustu cukru, takže psovi dejte jen pár. 

10. Banány

Měkké a sladké, banány jsou výborné a snadno se jedí, ať už máte 2 nebo 4 nohy. Nedávejte psovi velké množství, banán má hodně cukru, ale když se servíruje s mírou, jeho obsah draslíku, vitamínů, biotinu, vlákniny a mědi z něj dělají zdravou svačinu.

Zelenina

11. Okurky

Je plná vítamínů K, C a B1, draslíku, mědi, hořčíku a biotinu. S malým množstvím kalorií a sacharidů je to skvělá svačina, zvlášť, když chcete psovi váhu udržet/snížit. 

12. Řapíkatý celer 

Protože je vláknitý, měl by se nakrájet na malé skousnutelné kousky. Je to vitamínová bomba A, B a C, podporuje prevenci rakoviny a dokonce může osvěžit dech. 

13. Mrkve

Spousta majitelů psů ví, že mrkve jsou křupavá pochoutka pro psy. Jsou plné vlákniny a beta karotenu + pomáhají čistit psovy zuby. Také má malé množství kalorií. 

14. Brambory (vařené)
Syrové brambory by mohly způsobit zažívací potíže, ale když se uvaří nebo upečou, už je psi mohou, jako zdroj extra železa. Důležité je, aby v nich nebylo nic navíc. Žádné mléko, máslo, koření ani sůl. 


15. Batáty
 

Batáty už jste někdy na seznamu pochoutek/ jídla pro psy vidět mohli a není divu, jsou opravdu zdravé. Mají hodně vlákniny, beta karotenu, vítamínů B6 a C. Měly by se servírovat vařené a neochucené, stejně jako brambory. 

16.  Zelené fazolky

Syrové, vařené, dokonce i mražené, křupavá svačinka, kterou psi milují. Nabízejte ve skousnutelných kouscích, je to zdroj vitamínů K, C, manganu a vlákniny. 

17. Brokolice

Syrová nebo na páře (bez koření) je v rozumné míře dokonce prospěšná jako prevence podrážděného žaludku. Mají hodně vlákniny a vitamínu C a nejlépe je podávat ve skousnutelných kouscích a bez košťálů. 

18. Dýně
Konzervovaná, vařená i syrová jsou lahodná pochoutka. Důležité je nekořenit.  Náplň do dýňového koláče v konzervě už bude kořeněná a oslazená, takže té se vyhnout. Ale neokořeněná je skvělý zdroj vlákniny a beta karotenu.
 


19. Špenát

Plný živin, které podporují zdraví srdce a odráží rakovinu, jsou ty tmavolisté zeleniny stejně vhodné pro nás, jako pro psy. Syrový podávejte na malé kousky, dělaný na páře (bez koření!) se lépe tráví. 

20.Růžičkové kapusty

Udělaná na páře doměkka, bez koření a tuku je pro psy vhodná. Nezapomeňte odříznout tvrdé konce, bude se lépe trávit. Obsahuje vitamíny A, B1,B6 a G, mangan, vlákninu a draslík. Nejspíše byste si měli dát hrst taky. 😊

 

https://iheartdogs.com/20-fruits-veggies-your-dog-will-love/