Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Problémy v kočičím chování

 

 

Stejně jako lidé, kočky zažívají strach, potěšení, hlad, úzkost a mnoho dalších emocí, které mohou ovlivnit jejich chování.  Některé druhy chování však mohou být problém a ovlivnit kvalitu života jak kočky, tak nás.

Hlasové projevy

Sotva jste usnuli a najednou slyšíte kočku výt a naříkat z plných plic u dveří. Toto chování je u koček úpplně normální ( u starších však může být projevem senility). Některá plemena, jako třeba siamka, jsou od přírody hlasitější než jiné a mňoukají v noci hodně nahlas, aby dostaly vaši pozornost. Kočky, jako živočišný druh, jsou noční tvor, a tak jsou v noci, když vy chcete spát, aktivní. Jestli není váš případ, že by kočka byla ve věku na senilitu, může jít o to, že  kočka zkrátka potřebuje zabavit, zatímco spíte, nebo ve dne víc unavit, aby v noci nebyla tolik aktivní.
 Jestli kočka mňouká a  kvílí během dne, také to může být známka bolesti. Kočky, které naříkají, když jsou na kočkolitu, mohou mít bolestivé vyprazdňování. Také jiné důvody bolesti, rvačka s jinou kočkou, přivřený ocas atd, mohou být příčinou naříkání.
 Mňoukání, naříkání a kvílení během dne také může být prostě vyhledávání pozornosti, hlavně, když chce kočka jídlo, jít ven, pohladit atd. pet.
 Když na tyto projevy budete reagovat, vycvičíte kočku, aby v tom pokračovala, protože ví, že tak dostane co chce.

Škrábání
Kočky škrábou, aby si označkovaly teritorium. Jestli vaše kočka škrábe něco, co byste byli radši, kdyby neškrábala, může pomoct odvedení pozornosti škrábadlem a jiné hračky, do kterých mohou zarazit drápy. Snažte se nalákat kočku ke škrábadlu posypáním šantou kočičí.  Některé kočky mají radši určité materiály než jiné, takže se ujistěte, že na škrábadle jich bude více, jako třeba koberec, lano a lepenková krabice.
 Kromě škrábadel mohou být použity feromony nebo krytky na drápky ( malé plastové kryty, které jsou přilepeny k drápkům, aby kočka nemohla drápat), pokud vaše kočka trvá na škrábání nábytku. Feromony se dají sehnat ve spreji i jiných formách a pomáhají kočku uklidnit a odradit je něco škrábat, pokud šlo o stres nebo úzkost. 

Žvýkání
Kočky sice nejsou tak známými žvýkači jako psi, ale také svými zuby dokážou nadělat škody.
   Žvýkání u koček je projev nudy, hry, nedostatku výživy, odstavení jako kotě moc brzy a nebo jen proto, že se jim líbí ta konkrétní textura. Ujistěte se, že dáváte kočce nutričně vyvážené krmivo, že vaše kočka nemá žádné problémy se zuby a že nežvýkají jen proto, že se ze sebe snaží dostat agresi.  I zde mohou pomoci prostředky k redukování stresu a úzkosti a feromony.
  Jestli je kočka pouze znuděná, pořiďte jí bezpečné hračky.  Pokud i tak dál budou žvýkat věci, nastříkejte je hořkým sprejem

Močení 

Kočky mají různé problémy s močením. Infekce, záněty, kameny, tumory, stres a další faktory mohou přimět kočky močit mimo svou bedničku nebo nemoct se vyprázdnit.  Pokud kočka chodí na bedničku stále, nebo naopak vůbec, potřebuje okamžitou veterinární péči.  Pokud nejde o zdravotní problém, je to problém v chování  a musí se řešit.
 Speciální kočkolit, strava, feromony, doplňky stravy a léky mohou pomoct. Mohou být i další příčiny - nevyprázdněná bednička, málo bedniček ( měli byste mít víc bedniček než koček), kočkolit je moc hluboký, navoněný nebo se vaší kočce nelíbí, krytá bednička,  bednička, ze které vidí na jinou kočku v jiné bedničce,  problémy s jinými kočkami nebo zvířaty, změny v domácnosti ( třeba se někdo odstěhuje, rekonstrukce, mimino, ….), venkovní kočky a další stresory uvnitř i mimo dům, co vaše kočka vidí, slyší a cítí

Agresivní chování

Kočky mohou být agresivní vůči zvířatům a lidem a je to velký problém v chování. Agresivní chování může být způsobeno stresem, úzkostí nebo zdravotním problémem, který může způsobit hormonální změny.  Pokud se zdravotní problém vyloučí, můžete začít tím, že vypozorujete, co agresivní chování spouští. Zahlédnutí koček venku za oknem, nelibost vůči zvířatům v domácnosti, agrese u jídla, stres, úzkost, to vše může způsobit, že kočka napadne jiné zvíře nebo dokonce lidi ve vaší domácnosti.
 Pokud je ve vašich silách zbavit se spouštěče, je to ta nejjednodušší cesta, jak zastavit agresivní chování. Bohužel většinou vaše kočka musí se spouštěčem dál žít. Feromony, doplňky, léky, speciální krmivo a poskytnutí něčeho jiného, na čem si kočka může vybít energii, jako třeba hračky, může pomoct zastavit toto nechtěné chování. Zablokování výhledu, například závěsem nebo dát přepážky mezi misky a bedničky, může být řešení také. 

Obsedantně-kompulzivní lízání srsti

Chronické olizování je typické pro kočky, které se snaží zbavit bolesti, stresu nebo úzkosti. Kočky, které něco bolí, mají tendence si to místo olizovat, dokud není holé a do masa- ale ne vždy je to to místo, co je bolí. Vystresované nebo úzkostné kočky si často lížou břicho,  ale i jiné části těla, dokud není bez srsti. Jestli vaši kočku nic nebolí, doplňky, feromony a speciální krmivo mohou pomoci redukovat nebo úplně odstranit toto chování.

 

https://www.thespruce.com/cat-behavior-problems-554077