Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Pár kroků jak být schopen pořídit si kočku i s alergií

 

 

Toužíte mít kočku, ale jste na ně alergičtí?

 

Způsoby, jak byste si ji mohli pořídít navzdory alergii
  Ačkoli se někteří lidé kočkám vyhýbají, protože se jich bojí, nebo je nemají rádi, je tu alespoň nějaká naděje pro ty, kteří se jim vyhýbají kvůli svým alergickým reakcím.  Dost to záleží na povaze vaší alergie. Jestli jde o kýchání, slzení očí a tekoucím nosu, mohli byste si vybudovat toleranci. Avšak, než si pořídíte kočku, měli byste podstoupit alergické testy, hlavně, jestli máte astma. 30-40% dětí a mladých lidí, co má astma, jsou alergičtí na zvířecí šupinky kůže, hlavně kočičí.
 Zde je krok za krokem proces, který by mohl pomoct mít pod kontrolou vaše alergické symptomy a zároveň si užívat přítomnost koček dlouhodobě. Autorka tohoto článku osobně chová kočky celý život, i když má astma a její manžel sennou rýmu.
 Ano, je naděje, že byste si mohli pořídit kočku, navzdory alergii, ale spíše než že byste se okamžitě mohli ponořit do koček, tento proces bude spíše pomalý a gradující, spíše jako když zkoušíte vodu palcem u nohy.  Můžete tuto proceduru přirovnat k představování nové kočky existující rodině koček.  Nejde hodit do vody a nechat plavat. Oba tyto procesy potřebují čas z mnoha různých důvodů, včetně vašeho zdraví.

 

UPOZORNĚNÍ: Informace v tomto článku jsou pouze pro vzdělávácí účely a neměly by sloužit jako náhražka návštěvy lékaře. Prosím zajděte k lékaři pro diagnózu a léčbu jakýchkoli symptomů.

 

Zaprvé, zbavte dům jiných alergenů
Zbavte svůj dům tolika alergenů, jako jsou roztoči, prach a plíseň, kolika to půjde. Většina vzdušných alergenů, včetně kočičích lupů, se zachycují v měkkých materiálech jako jsou záclony, drapérie, koberce a čalouněný nábytek.
 Vyměňte rolety za kryty oken. Jestli si pronajímáte byt a nemůžete nic měnit, často závěsy perte a vysávejte rolety.
 - Jestli si to můžete dovolit, vyměňte čalouněný nábytek za kožený nebo koženkový.  
-  Zvažte výměnu koberců od stěny ke stěně za normální podlahu nebo často a pečlivě vysávejte.
- Zbavte se všech dekorativních voňavých svíček, potpourri a osvěžovačů vzduchu do zásuvky. Ty všechny jsou známé pro zhoršování příznaků alergie.

Zvažte braní léků
Medikace je často první věc, co lidé vezmou v potaz, když se vypořádávají s alergií na kočky. Existuje však i přírodní léčba jako třeba BioAllers nebo imunoterapie, které stojí za to, si o nich něco přečíst. Mějte na paměti, že byste měli vždy poradit se svým lékařem nebo alergologem než začnete s novou léčbou. 

Navštěvujte kamarády s kočkami
Určitě jste se na tento bod těšili ze všech nejvíc. Nejspíše už jste se svými přáteli a spolupracovníky o jejich kočkách mluvili, takže si dobře vyberte, u koho začnete.  Pro vaše účely bude asi nejlepší vybrat si někoho, kdo má jen jednu nebo dvě kočky a alespoň jedna z nich by měla chodit ven.  Účelem je se s kočkou sblížit, ale jen na omezené úrovni. Požádejte svého hostitele, aby kočka byla najezena, uvolněna a v pohodlí. Jestli to jsou opravdu dobří přátelé, můžete je požádat, aby použili sprej na úlevu od alergie, který si vy pořídíte dopředu . Půl hodiny před návštěvou si dejte sé léky na alergii. Až přijedete, nechte kočku udávat tempo. Možná vás ihned přivítá ve dveřích, aby vám očichala nohy. Můžete spustit ruku, abyste viděli, jestli se o ni kočka bude otírat, znak toho, že chce pohladit.
Můžete ji pohladit.  Jestli jsou vaše alergie stále pod kontrolou, můžete kočce dovolit vyskočit na klín. První návštěvu omezte asi na 10-15 minut maximálně, s ohledem na váš stav.  Za týden nebo  dva, to můžete zkusit se stejnou kočkou a až půl hodiny.  Uvidíte, jak to půjde a jak se budete cítit, můžete pak zkoušet i jiné kočky.

Jděte na velkou kočičí výstavu
 Zatím byl váš progres v setkávání se s kočkami na individuální bázi povzbuduivý. Je čas udělat krůček trochu hlouběji do vody a zúčastnit se kočičí výstavy, kde jso individuální plemena.
  Je zajímavé, že některá plemena se říká, že jsou hypoalergenní. Mezi ně patří Sphynx, které mají  velmi jemné a řídké chloupky a Rex, které mají jemné, vlnité chloupky, do kterých se nezachytávají lupy jako do hustších srstí. Další plemeno, sibiřská kočka, je údajně také hypoalergenní, protože nemá ve slinách protein Fel d 1, hlavní alergen u koček a tím, že se kočky olizují, dostává se do srsti.
I když na všechna tato tvrzení nejsou žádné studie, asi by stálo za to, najít výstavu, kde tato plemena budou. Pokud vše půjde dobře,  můžete jít na větší výstavu, kde budou všechna plemena, abyste to mohli porovnat. Opět, než vyrazíte, vezměte si své obvyklé léky. Pokud cítíte příznaky alergie, okamžitě opusťte budovu. 

Navštivte útulek
  Za předpokladu, že všechny předchozí kroky proběhly v pořádku a že jste si vybudovali odolnost vůči gradujícímu vystavení se alergenu,  spolu s léky nebo přírodní léčbou, bude toto nejspíše poslední krok než si budete opravdu moci pořídit kočku.
  Pohodlně se oblečte a nejdříve si vezměte léky. V útulku stravte zhruba hodinu. Pokud to bude možné zkuste strávit nějaký čas vždy s jednou kočkou zvlášť. Říká se, že kočka si vybere sv ého pána a ne naopak, takže se nechte při výběru vést tím, jak se k vám kočky chovaly. Možná budete muset navštívit útulek víckrát než najdete tu správnou kočku. Když už máte perfektně připravený dům, perfektní kočku, promluvte s personálem útulku, řekněte jim o své alergii a zeptejte se, zda byste mohli kočku vrátit, pokud by se projevy zhoršovaly, až si ji přinesete domů.

 

https://www.thespruce.com/controlling-cat-allergies-553869