Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Co byste měli zvážit, když je kočka březí

 

 

Vaše kočka je březí, co teď?

Možná jste ji nestihli dát vykastrovat nebo je vaše kočka prostě březí nebo si vás adoptoval březí nalezenec. Dost možná je tohle vaše první zkušenost s být rodičem březí kočky. Co teď? První a velké rozhodnutí je, jestli nechat těhotenství pokračovat. Březí kočky mohou být vykastrovány, ale záleží to na množství faktorů, které byste měli probrat s rodinou a veterinářem.  

Otázky a věci na zvážení:

 

Jak pokročilá je březost?
Ačkoli na počátku  a zhruba v polovině je kastrování a potrat březích koček zcela běžné, v pokročilém stádiu už se potraty nedělají.  Jestli je to vaše kočka, můžete to určit podle doby uplynulé od posledního mrouskání. Jinak to pro vás může určit veterinář.  
Jak stará je kočka?
Velmi mladá kočka ( mladší než rok) a starší kočka ( osm let a víc) by mohly mít problémy s porodem a je zde možnost deformity koťat, nebo smrti matky.
V jaké je kočka celkové kondici?
Jestli se kočka těší dobrému zdraví a už je stupeň  březosti vysoký, můžete těhotenství nechat doběhnout do konce, když nejsou žádné jiné faktory proti.
Jak dobře je váš dům vybaven na starání se o malá koťata?
Tohle je obrovská oběť  a v určitém bodě bude každý v domácnosti nějak zapojen. Jestli máte nějakou „ bezpečnou místnost“, kde může být matka s koťaty bez vyrušování jinými kočkami, psy, malými dětmi a podobně, mělo by to být v pořádku. Jestli ne, měli byste se asi obrátit na eperty, nějakou místní záchrannou stanici.
Které řešení je humánnější?
V případě březí toulavé  kočky nebo nalezence, bylo by humánnější ji nechat vykastrovat a vrátit na ulici, nebo si ji vzít domů a zkusit rehabilitovat, ať už s koťaty nebo bez?

 

Období březosti

 

Za předpokladu, že jste se rozhodli svou kočku nechat březí, nejspíše máte spoustu otázek, třeba jako „Kolik koťat bude mít?“ nebo „Za jak dlouho je bude mít?“  Druhá otázka je na odpovězení jednodušší než ta první. Březost u kočky trvá zpravidla 57-69 dní, v průměru 63-64. Nejlépe se pamatuje těch 63, protože to je 9 týdnů a u člověka je to 9 měsíců.  Samozřejmě „kočka bude mít koťata, až je bude mít“, tato čísla jsou pouze pro váš klid na duši, abyste se stihli připravit dopředu. Počet koťat v jednom vrhu už je věc jiná. Může to být 1-8 nebo víc koťat, ačkoli obě strany škály jsou vzácné.  V průměru je to však 2-5 koťat u koček ve věku 2-8 let. Jestli jste opravdu zvědaví, váš veterinář vám může dát hrubý odhad prohmatáním břicha. Tato procedura je nejúspěšnější mezi 25.35. dnem. Ultrazvuk je jiný, velice bezpečný nástroj k potvrzení březosti a spočítání embryí.

 

https://www.thesprucepets.com/so-your-cat-is-pregnant-552392