Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Když Váš pes jí nejedlé věci

 

 

 

 

Jí Váš pes papír, hlínu, exkrementy, kameny nebo cokoli jiného, co by neměl? Jezení věci, které nejsou jídlo, se říká Pica a jezení exkrementů konkrétně je koprofágie. Kromě toho, že je toto chování destruktivní a nechutné, je i nebezpečné? Znamená to nějaký skrytý zdravotní problém, kterým byste se měli zabývat? Jak ochránit Vašeho psa a Váš dům od jeho neobvyklých jídelních zvyklostí? Pojďme se na nemoce pica a koprofágie podívat pořádně, abyste měli informace, které potřebujete, abyste mohli svého psa ochránit. 

Proč můj pes jí, co nemá?
Pica a koprofágie mají spoustu skrytých příčin, jak fyzických, tak psychologických. Mohou zahrnovat: podvýživu, deficit vitamínů, zvýšený apetit, diabetes, onemocnění štítné žlázy, parazity, nestrávené zbytky jídla ve výkalech, extra bílkoviny v kočičích výkalech, zánětlivé onemocnění střev, anémie, neurologické onemocnění, otravu, nudu a úzkost.

 Jak můžete vidět, je dobrý nápad, aby Váš veterinář vyloučil nějakou fyzickou příčinu, než to uzavřete s tím, že je Váš pes znuděn nebo se pouze předvádí a nemá důvod. 
Je to nebezpečné?
I když je nechutné, vidět Vašeho psa jíst vlastní výkaly, většinou je to neškodné. Jezení od jiných zvířat může být ale velký problém, protože to Vašeho psa vystavuje různým parazitům a patogenům. Jezení jiných věcí, co nejsou jídlo, může být extrémně nebezpečné, protože mnoho věcí jako třeba gumičky do vlasů,m spodní prádlo, ponožky, kameny, křída, písek a provázky mohou poškodit nebo dokonce ucpat střeva psa. Bez drahé operace na odstranění to může skončit až smrtí. Takže ano, i Pica, i koprofágie, mohou být potenciálně nebezpečné pro Vašeho psa.
Jestli víte, že Váš pes jí, co nemá a začne zvracet, mít průjem nebo řídkou stolici a nebo je letargický, měli byste ho okamžitě vzít k veterináři. 

Jak to můžu zastavit?

 Jestli k tomu Vašeho psa nevede žádný skrytý fyzický problém, změnit chování a psa a nejspíše i Vaše, by mohlo být složité.
  Nejdůležitější věc je zamezit psovi přístup k věcem, které by jíst neměl. To by mohlo znamenat mít vždy pečlivě uklizený dům, aby se k ničemu nedostal. Také by to mohlo znamenat nechávat psa v uzavřeném prostoru, když nejste doma a je mimo dohled.  Také by to mohlo zahrnovat, aby nosil náhubek na volno, aby stále mohl pít, ale nemohl kousat věci. Také by to mohlo znamenat nasprejovat Hořké jablko  nebo jiný nepříjemně chutnající sprej na věci, které Váš pes rád jí, abyste je odradili. Také to znamená, že okamžitě odstraníte psí výkaly, aby neměl šanci je jíst. Koprofágie by se mohla dát zastavit přidáním odpuzovadel do krmiva psa, aby prošly do jeho výkalů, aby chutnaly ještě hůř, aby byl pes opravdu odrazen je jíst. Také by mohlo pomoct více pohybu a mentální stimul. Dávejte psovi jídlo do nějakých hlavolamů na to určených, které upoutají psovu pozornost k jídlu na delší dobu. Ujistěte se, že pes má dostatek věcí, které ho zbaví přirozené potřeby žvýkat jako třeba buvolí kost, hračky s lany, používat lepší krmivo a přidat suplementy nebo vitamíny také může pomoct, pokud má nějaký deficit ve výživě.  Profesionální trenér by Vám také mohl poradit.
https://iheartdogs.com/pica-why-does-my-dog-eat-things-he-shouldnt-what-can-i-do-about-it/