Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Kočičí signály, co byste neměli přehlížet

 

 

 

 

Ocas
Když je ocas napřímen do celé délky, je to pozdrav pro jinou kočku nebo lidského kamaráda a pozvánka pro podrbání. Když má ocas tvar „otazníku“, je kočka šťastná a uvolněná v prostředí, kde je. Také to může být žádost o jídlo.  Švihání ocasem u sedící kočky znamená podrážděnost, nevědí, co se bude dít dál. Vrtění ocasem může vést od drobných švihů z podráždění, které by mohlo vyjadřovat nerozhodnost, ale také to může být předehrak boji mezi dvěma kocoury a s největší pravděpodobností to bude doprovázeno vrčením. Ocas, který visí dolů a kostrč je zvednutá, patří k agresivní kočce, která stojí vedle jiné kočky.  Naježený, ohnutý ocas, když má kočka prohnutá záda ( typická „halloweenská kočka“) je napůl agresivní a napůl defenzivní.  Naježený ocas, který je v rovině nebo míří dolů, je viděn, když začíná být agresivní. ( Všechny tyto pozice ocasu můžete vidět, když koťata v rámci hry bojují). Kočka, která má ocas stočený kolem těla, je spokojená, nebo u nervózní kočky to může být bráno jako defenzivní pozice.

 

Uši
Jestli ocas sám o sobě nám nedává dost informací o tom, co si kočka myslí, podívejte se na uši. Kočka, která si chce držet odstup, bude vydávat hrůzu nahánějící zvuky, podívejte se na uši.  Uši obránce budou ležet dolů v rovině s hlavou. Kočka, která má uši v rovině s hlavou, ale trochu pootočené, že lze zepředu vidět zadní stranu ucha, je agresor. Dopředu mířící uši používají sebevědomé, zvědavé kočky, které chtějí naslouchat zvukům před sebou. Kočka, která loví ( nebo si na to hraje ), také bude mít uši dopředu, aby dokázala pobrat co nejvíc zvukových informací, aby se jí povedl co nejúspěšnější skok.

 

Oči
V pozici, kdy si kočka chce držet odstup, bránící se kočka bude mít roztažené zorničky, aby měla kočka širší periferní vidění, které je výhodou, když očekává útok. Zorničky agresora se naopak zúží, aby měl lepší vnímání hloubky, výhoda při rozhodování se kam zaútočit. I když  rozšířené zorničky mohou znamenat strach, také indikují světelné podmínky.  V přítmí se zorničky zvětší, aby na oko dopadlo tolik světla, kolik je možné. Nejspíše jedním z nejsilnějších a nejčastěji opomíjených kočičích signálů je pomalé mrkání.
 
Mrkání je velmi silná komunikace jako ujišťovací signál a je běžně používaný mezi kočkami, když sedí nebo leží v pozici jako „sfinga“.  Autor článku zkoušel mrkat na domácí kočky, divoké kočky, dokonce i tygry v divočině. Je důležité kočku uklidnit a dát najevo, že nejste hrozba, nechat je číst vaše signály.  (Je to taky skvělý způsob jak Vaší kočce říct „Mám tě rád“)

 

Když budete na kočku dlouho zírat, má to opačný efekt. Je to pro ně nepříjemné a cítí se ohroženy. Kočky mezi sebou tohoto signálu využívají, když si brání území. To je také důvod, když kočka přijde do mistnosti,kde všichni mají rádi kočky, vybere si toho jediného, kdo kočky rád nemá. Právě proto, že na ni jediný nebude zírat.

 

 

 

https://catsinternational.org/your-cats-tail-ear-and-eye-signals/