Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Jak zacházet s vystresovanou kočkou

 

 

Jestli vaše kočka trvale vykazuje znaky významných změn v chování, vezměte ji na veterinu. Nemoc může být tím spouštěčem stresem, který může za změny v chování a zdravotní příčiny by se mělo vyloučit jako první. Jestli je kočka zdravá, je pak na Vás zjistit, co ji stresuje. Jestli jste si toho vědomi a jde spouštěč odstranit, pak je řešení snadné. Například: jestli kočku stresuje sousedova, co ráda sedí za oknem, mohou se během dne, v době, kdy se kočka objevuje,  zatáhnout rolety/ žaluzie nebo se zeptat souseda, zda může nechat kočku uvnitř.Jiné stresory, jako třteba změna pracovní doby majitele nebo když odejde dítě na vysokou a není tak často doma, se dá kompenzovat věnováním kočce o to víc pozornosti, když doma jste. Jemné kartáčování nebo masáž, kombinovaná s hrou, párkrát za den už vyřešilo mnohem problemů s chováním způsobených stresem.
Pro kočky jsou rutina a předvídatelné prostředí velice uklidňující, takže se snažte, aby kočičí aktivity měly časový řád. Čas na hraní, čas na jídlo a čas na spaní by měly být každý den v přibližně stejnou dobu.  Pokud je v domácnosti moc velký chaos, z důvodu návštěvy, svátků, stěhování, atd, kočka by měla mít svůj vlastní prostor, kde se může cítít v bezpečí a bude mít své potřeby ( jídlo, vodu, bednýnku s kočkolitem, oblíbené hračky, slunné okno,…) , dokud zmatek nepomine. Pamatujte, že kočka shledává známé pachy, ať už svůj, nebo své oblíbené osoby, velice uklidňující , takže dejte nějaké svoje nošené, ale neprané oblečení do kočičího prostoru.
 Když mluvíte na vystresovanou kočku, použijte vyšší hlas než normálně a mluvte velice jemně.  Hluboký hlas děsí a hlasitý hlas může vadit kočičím citlivým uším. Můžete „ uklidnit“ Vaši kočku vlastním hlasem a na kočku by to mělo uklidňující a léčivý efekt.
   Jestli stresor nemůže být z prostředí odstraněn, například, když je zdroj koččiny úzkosti novorozenec, můžete kočku odměňovat jídlem a pozorností, když bude vystavována obávanému stresoru. Během tohoto procesu se kočka naučí asociovat si příjemnou zkušenost ( jídlo a pozornost) s objektem, kterého se bojí.
  Pro ilustraci této metody, v případě, že jde o dítě, pach dítěte může být kočce předkládán položením dětských dek do míst, kde kočka spí. Nebo přehrávat nahrávku plačícího dítěte, když kočka jí něco velice chutného.  A nakonec, když jsou ve stejné místnosti, kočka by měla být hlazena, mělo by se s ní hrát a dostávat pamlsky. Dejte jim hodně pozornosti.
  Ať už je zdrojem úzkosti dítě, jiná kočka, vysavač, cokoli, tyto návrhy pomohou redukovat a časem úplně eliminovat úzkost kočky. Takže místo zvířete, které syčí, schovává se a s největší pravděpodobností  znečišťuje dům, vaše snaha bude odměněna sebevědomou, přátelskou a zrelaxovanou kočkou, která bude členem rodiny. 

Odstranění úzkosti:
Tento proces zahrnuje vystavování kočky jenom částem úzkosti, které jsou tak jemné, že se nevyprovokuje žádná úzkost nebo jen minimální. Intenzita úzkosti se potom postupně zvyšuje, až dosahuje úrovně, která předtím vyvolávala nechtěné chování , teď  může být prezentována bez vyvolání masivní úzkosti.  Nejlépe se toho dosáhne zrelaxováním kočky a odlákáním pozornosti hlazením nebo krmením.  Pomalé, jemné hlasy. Ujistěte kočku, že se není čeho bát. Změňte prostředí, které kočku stresuje. Věnování více pozornosti na odbourání kočičího stresu pomůže hodně, nerozčilujte se, bude to ještě horší. Žádný spěch! 

Časté důvody stresu u koček:
nová osoba, nebo zvíře v domě
chování a řeč těla majitele
zvíře zahlédnuté za oknem ( ohrožení teritoria)
změna v prostředí ( například pach jiného psa/ kočky na členech rodiny)
moc lidí
hlasité zvuky
nemoc

http://catsinternational.org/treating-the-stressed-out-cat/