Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Umíte se starat o zuby svého ( staršího) psa?

 

 

 

 

Věděli jste, že 80% psů bude mít nějaké problémy s dásněmi okolo 2. roku? A čím bude pes starší, tím bude toto číslo vyšší.  U psů je pětkrát větší šance, že budou mít onemocnění dásní než u lidí a může to vést k řadě dalších problémů.  Starší pes neriskuje pouze problémy jako záněty v dutině ústní, ztrátu zubů, zlomenou čelist, ale také problémy se srdcem, plícemi nebo ledvinami.  Pravdou je, že dentální zdraví je zásadní pro zdraví jako celek a dentální problémy se s věkem psa budou jen zhoršovat. Co potřebujete vědět o péči o zuby a dásně staršího psa? Zde je pár tipů.

 

#1 – Zuby Vašeho psa potřebují pozornost každý den
Pokaždé, když Váš pes jí, bakterie se spojí s částečkami jídla a slinami a stává se z nich plak. Plak je pro imunitní systém jako narušitel, což způsobí, že bílé krvinky začnou útočit. Bakterie v plaku způsobují, že bílé krviny vypustí enzymy, které dokážou ničit tkáň dásně, což vede k zánětu dásní, poškozené tkáni a ztrátě kosti. To vede ke ztrátě zubu a dalším zdravotním problémům. Čím častěji odstraňujete plak ze zubů psa, tím zdravější dásně budou.  Což znamená, že byste jim měli věnovat pozornost alespoň jednou denně, ale samozřejmě častěji je lepší.  Určitě už Vám někdy zubař doporučil čistit zuby dvakrát denně a to samé by mělo platit i pro psy, zvlášť v případě, kdy se u staršího psa snažíte dohnat roky předtím.

 

#2 – Nejlepší je kartáček
Pokud to Váš pes snese, použití jemného kartáčku se zubní pastou s enzymy, nejlépe určené přímo pro psy, je nejlepší věc, co můžete udělat při péči o zuby a dásně staršího psa.  Možná Váš pes bude více tolerovat čištění prstem než kartáčkem, což je také v pořádku, za předpokladu, že se tam dobře dostanete a máte pastu s enzymy. Pro nejlepší efekt ji zkuste dostat po celé čelisti. Jestli váš pes nemá rád chuť psí zubní pasty, můžete použít organický kokosový olej, který má také účinky proti mikrobům.

 

#3 – Některé hračky by mohly pomoct
Jsou některé druhy hraček, které může Váš starší pes žvýkat, což bude stimulovat jeho čelisti a také bude udržovat zuby čisté. Nejlépe v kombinaci s denním čištěním, ale jestli Váš pes absolutně netoleruje čištění, tyto hračky jsou rozhodně lepší než nic.

 

#4 – Můžou pomoct otěry a spreje
Jestli Váš starší pes už nějaké bolestivé problémy s dásněmi má, kartáček by mohl být až příliš bolestivý.  Měli byste začít něčím jemnějším, jako dentální sprej nebo hadřík, abyste mohli otřít plak bez podráždění už tak bolavých dásní psa. Tyto produkty by se měly používat aspoň jednou denně.

 

#5 – Dentální pamlsky také mohou pomoci
Věřte tomu, nebo ne, můžete pomoci zlepšit dentální zdraví Vašeho staršího psa a zároveň mu dát něco dobrého, je dentální pamlsek nejlepší varianta. Existují speciální dentální tyčinky s enzymy, které pomáhají kontrolovat plak, redukovat tvorbu kamene, osvěžují dech a pomáhají udržet zdravé zuby a dásně. Jsou lehko stravitelné a bez obilovin a barviv.  Také existuje varianta navíc s omega-3, což pomáhá zdraví srsti, kloubů, srdce, imunitního systému a buněk a zlepšují činnost mozku a očí. Buvolí tyčinky jsou také skvělý a přírodní způsob pro Vašeho psa k odstranění plaku během žvýkání. Nezpůsobují stejné zažívací potíže jako mohou způsobit kůže a neodlamují se na nich zuby jako na věcech jako kosti, kopyta, parohy a hračky z tvrdého plastu.

#6 – Jděte k lékaři
Jestli už se plak změnil v kámen nebo už je nemoc dásní moc pokročilá, Váš pes bude nejspíš potřebovat čištění od profesionála.  To už ale vyžaduje anestezii.  Spoustu lidí věří, že anestezie je u starších psů větší riziko než u mladších, ale to se týká jen určitých zdravotních problémů. Starší pes, který nemá zdravotní  problémy, nemá žádná zvýšená rizika spojená s anestezií než mladý pes.  Veterinář navíc stejně asi bude chtít udělat krevní i jiné testy, aby věděl, zda je pes opravdu v pořádku ještě před anestezií.

 

Informace v tomto článku neslouží, aby nahradily  osobní schůzku s kvalifikovaným zdravotním pracovníkem.

https://iheartdogs.com/how-to-take-care-of-your-senior-dogs-teeth/