Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Štěká Váš pes až moc?

 

 

3 klíčové způsoby, jak přimět psa, aby neštěkal přehnaně moc

 

Autor: Cesar Millan

 

Pro psy je štěkat naprosto přirozené a je to jedna z jejich nejdůležitějších forem komunikace po řeči těla. Psi štěkají jako varování, aby chránili svou smečku a teritorium. Také štěkají, aby vyjádřili radost.  Tyto formy štěkání jsou zřídkakdy na obtíž a netrvají dlouho. To je důvod, proč štěkání, které je na obtíž skoro vždy má tu samou příčinu a to samé řešení.  Když pes štěká příliš, tak se Vám snaží dát najevo, že je znuděný a hledá nějaký stimul nebo výzvu.  

 

Vedení smečky
Je to nevyhnutelné, přehnané štěkání vždy znamená problém s člověkem a ne se psem;  ve smečce je nějaká nerovnováha a psí potřeby nejsou plněny. Štěkání není jediný způsob, jak Vám říká, že je něco špatně.  Štěkající pes potřebuje cvičení, disciplínu a pak projevy lásky, v tomto pořadí. Cvičení a disciplína psovi poskytnou fyzický stimul, po kterém touží.  Náklonnost – ale jen pokud je pes v klidu a spíše submisivní, pomůže v psovi zakořenit chování, které chcete a ne naopak,  chování, které nechcete.

 

Kontrolování nadšení
Určitě už jste to viděli mockrát- někdo má malého psa, který je plný  dojmů a ne a ne přestat štěkat, ho pak vezme do náručí a snaží se to zastavit. Bohužel, to je přesně ten špatný přístup.  Pozornost a náklonnost, kterou pes zažije z toho, že je v náručí, říká psovi „ líbí se mi co děláš“. Je to nezamýšlený projev pochvaly a stačí párkrát, aby se pes vytrénoval, že štěkání je něco, co chcete. Ale nejde jen o výše zmíněný případ. Kolik z Vás přijde domů a je přivítáno nadšeným skákáním, točením a štěkáním?  A kolik z Vás okamžitě věnuje psovi náklonnost zpátky v domnění, že vyjadřuje radost?  Je to jedna z nejtěžších věcí na uchopení pro milovníky psů. Když se pes vrací ke své smečce, taky ho radostně nevítají skákáním a štěkáním. Občas bude očichávání a vrtění ocasem, ale většinu času se nic dít nebude.  Bohužel, lidé mají tendence dělat něco víc z toho, že odcházejí nebo se vrátili a psa to vrhá do špatného nastavení mysli. Jestli budete svého psa nadšeně vítat, bude si  Váš příchod spojovat s časem na zábavu. Což znamená, že zatímco čeká, až se vrátíte, na tu zábavu, stává se frustrovaným a znuděným. Takže, jestli i Vy  z toho děláte vědu, než odejdete, necháte psa rozdováděného a zaděláváte si na problém s přehnaným štěkáním.

 

Cvičení a disciplína
Řešení je mnohem jednodušší, než si spousta lidí myslí. Začíná to tím, že svému psu poskytnete dostatek pohybu porcházkami, společně s disciplínou spočívající v dávání mu různých úkolů a učení povelů, ale nejdůležitější je, abyste neodměňovali nechtěné chování, hlavně přehnané nadšení, prjevy lásky.  Nebojte, Váš pes si nebude myslet, že jste zlí, když ho nebudete hladit nebo dávat pamlsky 24 hodin 7 dní v týdnu.  Váš pes si chce Vaši pozornost zasloužit.  Když jim dáte tu příležitost a když uvidí Vaši radost, to je pro ně největší odměna ze všech.

https://www.cesarsway.com/dog-behavior/barking-and-howling/three-keys-to-stop-the-barking