Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Umíte svou kočku připravit na Vánoce?

 

 

Možná jste nadšeni do příprav svého domu na vánoční svátky, ale jsou Vaše svátky přívětivé ke kočce? Zrakové, čichové a sluchové vjemy Vánoc mohou naše zvědavé kočičí společníky pokoušet. Kočky zbožňují zkoumání prostředí, hlavně, jestli jsou ty věci lesklé nebo visí. Také by mohly být přitahovány vůní jídel nebo vyděšeny zvuky oslav.  Koťata a mladé hravé kočky nejvíc riskují, že si o Vánocích ublíží.

1, Vánoční stromky
   Představte si nadšení své kočky, když vidí obrovský strom pokrytý něčím, co vypadá jako kočičí hračky. Bohužel, vánoční stromky mohou být pro kočky nebezpečné.  
   Voda u stromku může obsahovat pesticidy, hnojiva a dokonce aspirin a jiné chemikálie. Pití této vody by u kočky mohlo způsobit otravu. Nechte vodu u stromku zakrytou, aby se nedala pít. Alobal je dobrá volba.  
   Žvýkání nebo dokonce spolknutí ozdob, dekorací a částí stromků může způsobit problémy se zažíváním.
  Kočky mohou zničit vánoční stromky lezením po nich a případně i jejich shozením a kolikrát to končí zraněním kočky nebo někoho jiného.  
  Mějte křehké ozdoby nebo nebezpečné dekorace mimo dosah, když zdobíte stromek.  Pokud Vaše kočka nemůže stromku odolat, zabraňte kočce v přístupu do místnosti se stromkem, když nejste doma. Zvažte mít stromek v místnosti, která se dá snadno zavřít.

2, Mašle a cingrlátka

  Mnoho koček nemůže odolat něčemu zářivému nebo třpytivému. Všechny kočky zbožňují šňůrky a mašle. Je to jejich přirozenost, chtít si hrát s dekoracemi a obaly z dárků. Nebezpečí číhá v tom, kdyby kočka mašli pozřela, bylo by to nebezpečné cizí těleso a kočka by potřebovala operaci.
 Vyhněte se používání stužek nebo šňůrek, zkuste využít bezpečnější variantu jako je papírová mašle nebo textilní.  Dům vyzdobte girlandami z korálků nebo textilními mašlemi. Cingrlátkové girlandy, které nemají dlouhé šňůrky by mohly být bezpečné, ale pověste je mimo dosah kočky.

3, Květiny a rostliny
  Vánoční květiny a rostliny mohou vypadat hezky, ale také mohou přitahovat zvědavou kočku.  Mohla by ožvýkat listy, shodit květináč nebo vázu, nebo dokonce použít zeminu jako kočkolit. Bohužel, okusování kytek a rostlin by mohlo Vaši kočku  dostat na veterinární pohotovost. Vánoční hvězdy jsou pro svou jedovatost pro kočky známé, ale naštěstí je efekt jen mírný.  Cesmína a jmelí jsou nebezpečnější, pokud je pozře.  Květiny jako lilie a amaryllis jsou obzvláště nebezpečné.  Nejlepší je, nemít toxické rostliny ve Vašem domě vůbec. Vyberte nejedovaté nebo umělé.

4,Svíčky a krby
  Teplo od svíček a krbu je jako splnění snu pro většinu koček. Avšak, některé kočky (hlavně koťata) se občas dostanou blíž než je bezpečné. Kočka si může sežehnout vousky nebo svíčku převrhnout a způsobit oheň.  Vždy mějte svíčky mimo dosah kočky. Nikdy nenechávejte svíčky nebo krb hořet bez dozoru.  Používejte kryt krbu, abyste zabránili kočce dostat se až moc blízko k plamenům nebo kovovým částem, o které by si popálila packy. 

5, Elektrické kabely
   Prodlužovačka může pro Vaši kočku vypadat jenom jako další šňůrka, se kterou si má hrát. Světelný řetěz je ještě větší pokušení, protože svítí a bliká. Jestli Vaše kočka zkusí  si hrát s kabely nebo je kousat, mohla by skončit popálená nebo zabita proudem.
L Pověste světelný řetěz mimo dosah kočky a volné kabely upevněte tak, aby nevisely, ani se nemohly svézt na podlahu. 

6,Lidské jídlo
   Vůně svátečního pečení může přitáhnout kočku, zvlášť, jestli děláte šťavnatou pečeni.  Možná chcete kočce dopřát něco navíc, když už jsou ty svátky. A není na tom nic špatného. Jen se ujistěte, že to není jídlo, ze kterého by se Vaší kočce udělalo zle. Většina koček nebude mít zájem jíst, co je pro ně škodlivé, jako je cibule, čokoláda a avokádo. Avšak, mohou toužit po jídle, které by tyto ingredience mělo.  Také po mastných a tučných jídlech by Vaše kočka mohla zvracet nebo mít průjem.  Jídla s vysokým obsahem soli a sodíku také mohou působit zdravotní problémy.  Mléčné produkty mohou způsobit průjem ( veterináři říkají, že až polovina koček má intoleranci na laktózu).   
   I když je v pořádku dát kočce kousek libového masa, vyhněte se tomu, aby kočka jedla zbytky nebo pila výpek nebo jedla šlehačku ze zbylého koláče.  Ujistěte se, že pamlsky nepřesáhnou 10% denního příjmu kočky.
 

7,Oblékání
   Nedá se nesouhlasit s tím, že kočky vypadají neodolatelně, když jsou oblečeny do svých malých oblečků. Santova čepice, elfí kostýmy, svetry, pletené čepice a další vypadají neuvěřitelně roztomile na kočce. Bohužel, Vaše kočka to nemusí vidět stejně. Mnoho koček odmítá nosit oblečení nebo doplňky, obzvláště na hlavě.
   Než začnete kočky svátečně oblékat, ujistěte se, že nepůsobíte nepotřebný stres. Sváteční období může být pro kočku dost hektické samo o sobě. Tak proč dělat věci ještě horší tímto mučením?
 

8,Hosté, hluk a chaos
  Toto období je naplněno hudbou a mluvením. Spousta lidí pořádá party nebo aspoň menší posezení s přáteli a rodinou. Možná dokonce budou i zpívat a tancovat. Na Silvestra jsou dokonce petardy a rachejtle. Vám se to všechno může zdát jako zábava, ale co si myslí Vaše kočka?
   Kočky jsou velice citlivé na hluk. Spoustu z nich je plachých nebo nervozních v přítomnosti cizích lidí. Všeobecný chaos spojený se svátečním obdobím může Vaši kočku opravdu vystresovat. Ujistěte se, že zajistíte bezpečné a příjemné místo pro Vaši kočku, kde by se mohla schovat.  Poproste hosty, aby nenechávali otevřené dveře, aby se kočka nedostala ven.  Nejlépe zavřete kočku do místnosti, kde má gauč, jídlo, vodu a bedýnku.  Ujistěte se, že hosté vědí, že do té místnosti nesmějí. 

9,Plán cestování
   Budete během svátků cestovat? Jestli ano, jaký je plán pro Vaši kočku? Jestli není zvyklá cestovat, je lepší nechat ji doma. Nebo podnikněte kroky, aby si zvykla cestovat. Mohli byste se svou kočkou letět, ale většina lidí se tomu vyhýbá, pokud nejde o dlouhodobější výlet.  
   Jestli Vaše kočka necestuje s Vámi, rozhodněte se, kde zůstane.  Jednou z variant je kočičí hotel, ale většina koček je nemá ráda. Vaše kočka chce být doma a s Vámi, takže nechat ji doma samotnou je další nejlepší varianta.
   Zvažte najít někoho, kdo se dvakrát za den staví, aby dal čerstvé jídlo a čistil bedýnku.  Většina těchto „chův“ chvíli zůstane, kdyby kočka chtěla potulit nebo si hrát.  Dokonce si můžete nechat posílat fotky. 

10,Kočka jako dárek
   Dát někomu kotě nebo kočku se může jevit jako sladké gesto, ale je to ve skutečnosti špatný nápad. Na kočky, které dostaly děti, se může hned po svátcích, když prvotní nadšení vyprchá, zapomenout. Dát kočku dospělému je také chtít docela dost. Jste si jistí, že ta osoba chce přijmout zodpovědnost plynoucí z kočičího chovatelství? Co když si ta osoba chtěla vybrat kočku sama?
   Stát se majitelem kočky je vážný krok jak pro dítě, tak pro dospělého.  Ujistěte se, že příjemce je připraven na ten závazek, než dáte takový dárek.  Nejlepší bude, když příjemci dáte jen obojek nebo hračku a řeknete, že půjdete kočku po Vánocích vybrat spolu.

 https://www.thesprucepets.com/holiday-safety-for-cats-4154543