Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Jak se vypořádat s vrčením psa v 5 krocích

 

Pro majitele je potrestání psa za vrčení docela běžné. Bohužel, opakovaný trest může často potlačit další zavrčení pejska a eliminuje tak jeho možnost varovat nás, že se chystá vystartovat. Jindy potrestání vrčícího psa, který se cítí nepříjemně, může vyeskalovat až do plné agrese. Co ale dělat, pokud nemáme trestat za vrčení? Příště až váš pes zavrčí, zkuste následující:

1. Přestaňte. Ať děláte cokoli, přestaňte. Pokud váš pes brzy po zavrčení kouše, raději ustupte dál. Pokud vrčení vašeho psa neznamená blížící se kousnutí, přestaňte s tím, co děláte, ale zůstaňte tam, kde jste. Počkejte, dokud se neuvolní, pak se přesuňte pryč. Takto odměňujete klidné chování a ne vrčení.

2. Analyzujte situaci. Co přesně vyvolalo vrčení? Dotýkali jste se ho nebo jste ho třeba vyčesávali? Umírňovali ho? Brali mu něco? Nutili ho, aby něco udělal? Zamyslete se.

3. Najděte jiný způsob dosáhnutí svého cíle, aniž byste vyvolali zavrčení. Nenuťte ho, spíše ho lákejte a buďte pozitivní. Nechte někoho jiného krmit vašeho psa, zatímco se ho vy dotýkáte, vyčesáváte nebo umírňujete. Pokud nutně nemusíte dělat to, co způsobilo vrčení, raději to nedělejte  – dokud ho nepřesvědčíte, že nejde o nic špatného.

4. Vyhodnoťte stresory ve světě vašeho pejska a snižte či odstraňte co nejvíce z nich. Například, pokud váš mazlíček není zvyklý na cizí lidi, pak návštěva 10 lidí, není dobrý nápad. Psi trpící fobií z hluku, mohou být ve stresu i pokud se v ulici kope nebo když je v noci bouřka. Vysavač je také velmi častým stresorem. Hlasitá hádka mezi vámi a vaším partnerem může stresovat jak vás, tak vašeho psa. A celkově váš stres je stres vašeho pejska, jelikož vše vycítí. Drsný slovní nebo fyzický trest, provokativní štěkání na pošťáka, souboj psů přes plot… Seznam by mohl pokračovat dál a dál.

Mějte na paměti, že stres způsobuje agresi a stresory se hromadí; nejde jen o okamžitý podnět, který způsobil zavrčení, ale o kombinaci všech stresorů, které pes zažil v posledních dnech. To může vysvětlovat, proč na vás dnes zavrčel, když jste něco konkrétního udělali, ale minulý týden, když jste udělali úplně to stejné, na vás nevrčel vůbec. Čím více stresorů můžete celkově odstranit, tím méně pravděpodobně bude pejsek vrčet, až příště uděláte to, kvůli čemu na vás tentokrát vrčel.

5. Zkuste změnit jeho názor na to, co ho přimělo vrčet. Pozitivní přístup je klíčový. Jedním ze způsobů, jak toho docílit, je použít
metodu counter-conditioning, abyste ho přesvědčili, že špatná věc je vlastně dobrá.  Jedná se o metodu snížení citlivosti, tj. proces vystavení zvířete stimulaci začínající velmi nízkou intenzitou.

Dalším způsobem je opatrné použití negativního posilování, abyste psa naučili nové strategie chování za přítomnosti podnětu vyvolávající nepříjemné pocity.

Více informací o těchto metodách najdete na  http://dananavratilova.cz/co-je-vychova-a-vycvik-psa-pozitivni-metodou/ a https://www.mazlickoviny.cz/clanek/vycvik-psa-odmenach-trestech/

https://www.whole-dog-journal.com/