Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Je zmrzlina vhodná pro psy?

 

 

V létě je zmrzlina skoro nutností. V klidu si ji vychutnáváme a necháváme se tak příjemně zchladit v horkém dni. Shlídneme dolů a spatříme ty neodolatelná psí očička, pro které bychom v tu chvíli udělali vše. Osvěžující pochoutku nabídneme i pejskovi a ten se olizuje až za ušima. Jsme oba tak šťastní. Nebo ne? Je zmrzlina pro pejsky škodlivá? Pojďme se na to podívat zblízka!

 

Zmrzlina samozřejmě obsahuje mléko. A stejně tak jako lidé, i psi (ne všichni) mohou mít alergii na laktózu. Pokud nakrmíte pejska trpícího právě touto alergií mlékem, může mít následně průjem, bolestivé nadýmání nebo zvracet.  Zmrzlina by rozhodně měla sloužit jen jako pamlsek, ne rutinní záležitost. Doporučujeme začít lžičkou zmrzliny a počkat zhruba den na reakci. Pokud bude vše v pořádku, může si pejsek na zmrzlině (v rozumném množství!) jednou za čas pochutnat.  

 

Mléko ale není zdaleka jediný problém, který může mít negativní vliv na vašeho pejska. Další „hrozbu“ představuje cukr a to zejména v případech, kdy zmrzlina obsahuje xylitol – umělé sladidlo, které může být v některých případech pro psy smrtící.  Xylitol se často nachází také v některých žvýkačkách, mentolkách, pastách na zuby či v jogurtech.  Proto si raději složení zmrzliny přečtěte dříve, než jí dáte vašemu psovi.  

 

Zvažte také příchuť zmrzliny, kterou pejskovi nabídnete. Vyhovující příchutě jsou např.: dýně, arašídové máslo, skořice, kokos a banán. Naopak vyhnout byste se měli čokoládě, oříškům a rozinkám.

 

Alternativy zmrzliny pro pejsky

 

Na trhu jsou i možnosti jak zmrzlinu snadno nahradit. Například frozen yogurt (zmražený jogurt) obvykle obsahuje méně laktózy než zmrzlina – tvoří tak úžasnou pochoutku pro psy trpící alergií. Jen je dobré se ujistit, že není nasycený cukrem, sladidly a neobsahuje xylitol.   

 

Další volbou může být veganská zmrzlina. Stačí rozmixovat banán a pohrát si s dalšími příchutěmi. Takto po domácku vyrobená zmrzlina je mnohdy zdravější volbou jak pro psy, tak pro nás. Recept na psí zmrzlinu naleznete zde: http://dogsmagazin.cz/magazin/zmrzlina-pro-psy.

 

 

 

 

 

 

 

https://www.whole-dog-journal.com/news/Ice-Cream-for-Dogs-21891-1.html?ET=wholedogjournal:e310549:2044756a:&st=email&s=p_WeekendTip081118