Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

5 mýtů o kočkách

 

 

Bohužel existuje až příliš mnoho mýtů o tom, co kočky dělají či nedělají a co to vlastně znamená. Zde si uvedeme pět z nich, kterým byste rozhodně neměli věřit.

 

 

 

1.     Kočky škrábající nábytek jsou jen nevychované

 

Přijít domů a vidět váš oblíbený gauč v troskách, není dvakrát příjemné. Ale faktem je, že škrábaní je naprosto přirozenou součástí chování koček. Pomáhá jim vybít energii, naostřit drápky, protáhnout svaly a označit si teritorium. Zvířata nedokáží rozlišit hodnotu materiálních věcí tak jako lidé. Kočce je vcelku jedno, jestli bude škrábat drahý gauč nebo levnou škrábací hračku. Proto je dobré pořídit domů různorodá škrabadla a odměňovat kočku za škrábání právě těchto hraček a ne vašeho gauče.

 

2.     Kočku můžeme nechávat doma často samotnou, jelikož je to samotářské zvíře

 

Kočky mají obvykle nemilou pověst antisociálních zvířat. To ale není pravda – vyžadují hru, pozornost a učení se novým věcem každý den! Kočky, které zůstávají dlouho samy doma, mohou často projevit známky separační úzkosti, jako např. zvracení, ztráta chuti k jídlu nebo vyprazdňování se mimo kočičí záchod. Pokud si myslíte, že vaše kočka by mohla trpět separační úzkostí, raději navštivte svého veterináře.

 

3.     Černá kočka, která přechází přes cestu, nosí smůlu

 

Tuto pověru všichni dobře známe a nejednou jsme se nad takto přecházející kočkou pozastavili. Tento mýtus pochází ze středověku, kdy byla kočka spojována se zákeřnými čarodějnicemi. Kočky symbolizovaly noc a zosobnění ďábla. I v dnešní době nám kočky připadají záhadné a temné. V každé zemi však černá kočka precházející přes cestu znamená něco jiného. Například v Irsku znamená černá kočka darovaná nevěstě štěstí. Černé kočky ale za nic nemohou a pouze chtějí přejít silnici na druhou stranu.  

 

 

 

4.     Koťátko nic učit nemusíte, vychová se samo

 

Socializace a trénink jsou důležité pro všechny kočky bez rozdílu. Zejména v úzkém věku je správná výchova klíčová pro další vývoj. Vychovat sebevědomou kočku můžeme tím, že jí dovolíme objevovat nové vjemy, zvuky a pachy společeně s navazováním pozitivních vztahů s lidmi a dalšími zvířaty. 

 

5.     Kočíčí mňoukání nic neznamená, je lepší ho ignorovat

 

Mňoukání je pro kočky zásadním způsobem komunikace a často je od nás hned odměňováno pohlazením, pamlskem či mluvením. Ale v některých případech může nadměrné mňoukání znamenat zdravotní problémy, jako například demenci nebo vysoký krevní tlak. Pokud u vaší kočky pozorujete změny v mňoukání, pro jistotu navštivte vašeho veterináře.  

 

 

 

 

 

 

 

http://www.vetstreet.com/our-pet-experts/cat-behavior-myths-5-more-decoded