Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

6 faktů o dospívajících psech

 

 

 

Skoro každý ví, jak si poradit s šíleným a neoblomným štěněcím chováním, ale vypadá to, že o dost méně pejskařů bylo varováno před dalším náročným obdobím psího života – dospíváním! Při hledání tohoto tématu na internetu, vyjedou slovíčka jako „přežívání“ či „špatné chování“. Hledání nám dále nabízí seznam věcí, které se mohou pokazit a odkrývá, že to bude více než obtížné. To zní opravdu hrozně!

 

Pravdou je, že toto období zahrnuje mnoho změn pro vašeho psa v biologickém, fyzickém i psychickém směru. Jinými slovy, jeho chování se mění. Dalším faktem zůstává, že nastanou doby, kdy bude jeho transformace doprovázena velmi náročnými momenty. Ale nebojte, není to vše jen hrozné a zákeřné! Za každou vyčerpávající výzvu, přijde jiný úžasný prvek, který udělá toto období speciálním.

 

Dospívání u psů přichází okolo 6 měsíců věku a skončí, když pes dosáhne fyzické vyspělosti okolo 2-3 let. Největší problémy v chování zaznamenáte mezi 6 a 12 měsíci věku.

 

Pamatujte, že i když hormony mají hodně společného se změnami v dospívání, zdaleka nejsou jediné zodpovědné za chování, které můžete pozorovat (dokonce i kastrovaní psi budou vykazovat takové chování). Mozek vašeho psa roste a vyvíjí se, a i zdánlivé zvláštnosti v tomto procesu jsou naprosto přirozené.

 

Nyní si uvedeme několik faktů o psím dospívání, které jste třeba doposud neznali, a různé tipy, které vám snad pomohou určit směr v tomto náročném období s vaším „teenagerským“ pejskem.

 

1. Sbližování s vaším dospívajícím pejskem je důležité.

 

Základ vašeho vztahu nachází tvar a zesiluje. Pokud máte pejska od štěněte, čas je na vaší straně. Měli jste tak několik měsíců na to se poznat a vytvořit pouto. A to je velmi skvělá věc. Je vždy mnohem lehčí odpustit a být trpělivý s tím (např. i pejskem), na kom nám záleží.  Tudíž pro vás může být dospívání pejska snazší zvládnout, jelikož máte silné pouto a už jste spolu zažili dováděcí štěněcí období.

 

I přes to však během tohoto období budete muset mít trpělivost. U vašeho pejska už ale bude vidět zlepšení: díky tréninku bude znát základní signály; bude pokojnější; a jeho potřeby nebudou vyžadovat okamžitou reakci, jako když byl ještě malé štěně.

 

2. Růst zubů je skoro u konce!

 

Největší potíže s růstem zubů bývají před dospíváním. Sice neskončí zhruba do 7.-9. měsíce věku, ale rozhodně to není tak dramatické jako na začátku. Někteří psi budou ničit a kousat hračky i v dospělosti, každopádně je potřeba zvážit jaké kousací hračky psovi v dospělosti dáme.  

 

Co sedělo 5 měsíčnímu štěněti nemusí být pro vašeho psa s novou a vyvinutější čelistí bezpečnou volbou. Například, pokud mu dříve trvalo hodiny hračku rozkousat, nyní s ní může být hotový do pár minut a mělo by se na něj dohlížet, aby malé části hračky nepolykal.

 

3. Dospívající psi mají jiný spánkový režim.

 

Pamatujete, když vaše štěnátko spíše pořád pospinkávalo? No… ty dny jsou u konce. Váš dospívající pes vypadá, že našel zdroj neutuchající energie. Je lepší zařazovat krátké, zábavné tréninky poslušnosti, než spoléhat pouze na fyzickou aktivitu k dosažení únavy u psa. Navíc, chcete se vyhnout jakékoliv fyzické aktivitě, která zahrnuje náhlá zastavení, zatáčky či skoky. Kostra pejska v tomto věku ještě není finálně tvarovaná a proto je lepší chránit jeho klouby alespoň do 12-18 měsíců věku, s ohledem na velikost psa (Pro radu se obraťte na svého veterináře).

 

Zpátky k spánku: váš mladistvý pejsek velmi pravděpodobně zažije různá narušení jeho obvyklého spánkového procesu, což znamená, že vy si také prožijete několik bezesných nocí. Může klidně prochrápat celý večer, alr jakmile se vy chcete odebrat ke spánku v 11 v noci, najednou se probudí a je připravený pařit! Skoro nic ho nedokáže přesvědčit, aby se uklidnil. Ale nebojte. Tyto epizody přichází a zase odchází. Je potřeba se vybavit trochou (dobře, hodně) trpělivosti a času.

 

4. Socializace je pro dospívajícího pejska důležitá!

 

Socializace musí pokračovat. Odvedli jste skvělou práci při socializování vašeho pejska během štěněcího období, nyní však nepřestávejte! To samé platí, když jste si právě osvojili dospívajícího pejska a jeho socializační historie je neznámá. Opatrně vystavujte svého pejska různorodým místům, lidem, psům a situacím (např. jízdě v autě) a spojujte je s něčím pozitivním.

 

Ze strany pejska můžete zaznamenat změnu vnímání věcí či situací. Dříve pro něj neznamenaly žádnou obtíž a teď je z nich najednou vystrašený. To je normální. Tyto momenty budou během dospívání přicházet a odcházet několikrát a mohou trvat pár dní či až několik týdnů.

 

Nezoufejte. Opět k takovým situacím přistupujte v klidu a s trpělivostí. Pochopte, že během této fáze života váš pes není vždy v plné kontrole nad svými emocemi. Netlačte ho, ani nenuťte, aby potlačoval svůj strach a nenadávejte mu za to, co se jako neposlušené chování může jen zdát. Dejte mu čas zpracovat to, co ho vyděsilo. Pokud se chce otočit a vyhnout se té strašidelné věci, je to v pořádku. Pokud na ní štěká, je to také v pořádku. Často pomůže i to, když na něj budete mluvit klidným a laskavým hlasem. 

 

5. Dospívající psi projevují větší zájem o procházky.

 

Mnoho štěnátek se nechce vzdalovat daleko od bezpečného domova. Udělají pár kroků, dále odmítají jít a stojí jako sloup. Příroda jim nadělila tento vzorec chování z dobrého důvodu. Dospívání však vytváří opačný vzorec: biologická potřeba vzdalovat se dál od domova a objevovat nová místa. Určitě si všimnete, že váš pejsek stačí vašemu tempu při procházkách víc než dřív a i toho, že si užívá pátrat po nových vůních.  

 

Dobrodružství s vaším pejskem bude mnohem zábavnější. Raději ale odolejte chuti pustit ho z vodítka, pokud se zrovna nenacházíte v oplocené oblasti. Nezapomínejte, že je geneticky určený k objevování. Přivolání již nebude tak spolehlivé, jako když byl ještě štěně. Nespoléhejte na to, že byl před pár týdny ještě poslušný. Pokud mu chcete dopřát více svobody, použijte dlouhé vodítko. Zkoušejte ho přivolávat k sobě a vždy, když přijde, odměňte ho pamlskem.

 

6. Trénink vašeho psa vám může připadat jako na horské dráze.

 

Vzpomínáte, jak moc jste byli hrdí na tréninkové pokroky vašeho čtyřnohého miláčka? Jak rychle se naučil sedni, lehni, ke mně, pusť, atd.? Kam se všechny tyto dovednosti poděly? Pokud to vypadá, že pejsek všechny povely zapomněl, nebojte – nezapomněl. Informace má v hlavě pořád, akorát v tom vyvíjejícím se mozečku plavou sem a tam. Momentálně má jen trochu problém se k těm informacím dostat. To vše se vrátí do normálu, až přejde „teenagerskou“ fázi. Stále učte, odměňujte a také dýchejte. Všechna vaše snaha se později vyplatí.

 

 

 

https://www.whole-dog-journal.com/issues/21_3/features/Adolescent-Dogs-6-Facts-You-Should-Know_21799-1.html?ET=wholedogjournal:e307109:2044756a:&st=email&s=p_TOTW070318