Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Mohu zabránit kočce ve škrábání mého gauče?

 

 

„Moje kočka se ráda schovává po pohovkou a škrábe jeho spodek. Už z toho šílím.“ Jak z toho ven?

 

 

 

Rozhodně lze naučit kočku, aby nepoužívala váš nábytek jako své škrabadlo – ale předtím než se pustíme do konkrétních kroků pro změnu kočičího chování, pojďme se podívat na to, proč to vůbec vaše kočka dělá. 

 


Vzhledem k tomu, že kočky škrábou hlavně kvůli obroušení drápků, je dobré je pravidelně zastříhávat, čímž můžete škrábání o něco snížit. Může se ale také jednat o něco vážnějšího: Schovávání se pod pohovkou může znamenat, že vaší kočce není úplně nejlépe a to jak fyzicky, tak  psychicky. Kočka, která je vystrašená, úzkostlivá či vystresovaná, může využít prostor pod gaučem nebo postelí jako úkryt před rozrušující situací – např. nově narozené miminko či nový domácí mazlíček. Kočky také často maskují bolest a nemoc, tudíž se může schovávat i proto, že je zraněná nebo nemocná.

 

V jakémkoliv případě je prvním krokem k řešení takového chování návštěva veterináře. Ten určí, zda vaše kočka trpí fyzicky nebo se cítí vystresovaně ohledně prostředí, ve kterém žije. Váš veterinář vás také může nasměrovat k expertovi, který může poskytnout další pomoc.

 

Přesměrujte škrábání jinam

 

Když už víme, že je vaše kočka zdravá, můžeme začít mapovat chování. Cílem je přesměrovat škrábání z nábytku na více přijatelné místo, jako např. kočičí škrabadlo.

 

Kočky často škrábou nábytek, jelikož nemají dostatečnou alternativu a aktivitu, která by jim vyhovovala více. Kočku naučíte škrábat něco jiného tím, že jí poskytnete dostatek místa a věcí, které může bez problému škrábat a budou pro ní vhodnější než váš gauč.

 


Vytvořte odpočívací a hrací plochy, které vaše kočka bude mít ráda, včetně místa na spaní, kde může buď spát, schovávat se nebo objevovat své okolí. Spací doupě, tunely, kočičí stromy – hlavně ty s krytými plochami, kam si může kočka zalézt a se stojánky, ze kterých může snadno sledovat situaci.  Tunely a krabice slouží jako místo na hraní nebo k odpočinku. Přepravka může taky posloužit jako tiché odpočinkové místo, když chce být kočka sama.

 

 

 

Nabídněte vaší kočce škrabadla z různých materiálů. Některé mají raději kobercové škrabadla, některé zase pletené materiály či dřevo.

 

Škrábadlo by mělo být pevné a schopné udržet váhu vaší kočky, když  hrabe, škrábe a různě skotačí. Mnoho koček preferuje škrabadla, která jim umožní se při škrábání hodně protáhnout. Zvažte proto škrabadla s horizontální i vertikální polohou, kde kočka může škrábat i se celá protahovat.

 

Naučte ji nové škrabadlo milovat

 

 

 

Chcete-li odradit vaši kočku od škrábání nábytku, umístěte škrabadlo blízko gauče. To pomůže odvézt pozornost od zakázaných míst a přesměruje ji na vhodnější místa.

 

Zároveň pomozte kočce spojit si gauč s jinými aktivitami než je škrábání. Krmte ji blízko pohovky a nasprejujte na místo sprej s feromony, aby se mohla o tato místa spíše otírat a objevovat je pomocí čichu.  To může pomoci snížit její touhu používat viditelné stopy kvůli tomu, aby ostatní upozornila na svou přítomnost. Můžete se s ní také mazlit přímo na gauči a odměnit ji za klidné chování.

 

 

 

Povzbuďte svou kočku k prozkoumání kočičího stromu a škrabadla pomocí hraček a dobrot umístěných právě tam. Zkuste pracovat s přebytkem energie tím, že kočce nabídnete různé aktivity jako pamlskové puzzle a hračky, které může využít, i když je sama doma. Odměňujte ji za používání hraček a míst, kde může škrábat. K tomu můžete využít pamlsky, hlazení nebo slovní pochvalu.  

 


Možná i přesto budete muset zvolit dočasnou bariéru, aby kočka nemohla lézt pod gauč. Citrusové vůně, oboustranná páska či rohožka obrácená pichlavou stranou ven,  i tyto pomůcky mohou sloužit jako potenciální zastrašující prostředky. Ale než ji zablokujete cestu pod gauč, ujistěte se, že má dostatečné možnosti, které může využít jako alternativu, kam se schovat a odpočívat.

 

 

 

Přejeme hodně štěstí J

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.vetstreet.com/our-pet-experts/can-i-stop-my-cat-from-scratching-my-sofa?page=2