Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Tipy na mytí a koupání psa

 

 

 

Pokud je váš pejsek špinavý, nastal čas na koupání. Pokud má světlou srst nebo se rád povaluje na špinavé zemi, bude muset vanu vídat častěji. Během období blech a klíšťat mohou být vyžadovány časté insekticidní koupele. Dlouhosrstí psi pbvykle potřebují pravidelné koupele, aby se zbavili „psího“ zápachu. Mnoho Teriérů a krátkosrstých psů potřebuje koupání jen párkrát do roka.

 

Kde budete psa koupat, záleží na jeho velikosti. Malé psy můžete mýt v umyvadle, velké psy rozhodně ve vaně.  

 

Co budete potřebovat

 

  • Ručník nebo gumovou podložku (aby si mohl pejsek ve vaně na něco stoupnout)
  • Šampon
  • Kondicioner (volitelné)
  • Stříkací hlavice (volitelné, ale velmi užitečné)
  • Malý kyblík (velcí psi)
  • Houbička
  • Vatu
  • Kartáč na vyčesávání
  • Velký psí ručník
  • Fén/Vysoušeč srsti

 

Postup

 

Před koupáním psa celého vyčešte, aby se zabránilo případným uzlům ze srsti. Připravte si všechny potřebné věci a ručníky, ještě než psa položíte do vany. Vyčistěte pejskovi uši a pokud je to nutné, vložte mu do uší vatu, aby se mu dovnitř nedostala voda (častá příčina infekce). Oblékněte se tak, abyste se v klidu mohli namočit či ušpinit. Ručník nebo gumovou podložku umístěte do umyvadla nebo do vany.

 

Psi s hustou srstí musí být kompletně mokří, než se aplikuje šampon. Někteří psi mají olejovou vsrtvu, která je nepromoková. Kvalitní mycí prostředek dokáže olej odstranit a šampon pak pronikne všude. (Po umytí se přirozené oleje rychle navrátí do kůže a srsti, ale než pustíte psa ven, když prší, počkejte do dalšího dne.)

 

Umýt velkého psa s hustou srstí může trvat klidně hodinu. Zvýšená vana tento proces usnadní. Všichni psi by se měli naučit tolerovat koupání už od mala. Musí si zvyknout na to, mít ruce všude po těle a zůstat ve vaně, dokud celý proces mytí neskončí.

 

Pokud koupete velkého psa, připravte si kyblíček s šamponem, který naředíte teplou vodou. Pro aplikaci použijte houbičku. Pokud jde o menšího psa, aplikujte trochu šamponu na záda, každou nohu a pod ocas. Postupujte zezadu dopředu. Dávejte si pozor na anální oblast a tlapičky.

 

Opláchněte kompletně vodou a opět aplikujte šampon. Znovu opláchněte. Hlavu a obličej pejska umyjte žínkou a vyhněte se oblasti očí. Znovu pořádně opláchujte tělo i obličej, dokud nejsou perfektně čisté. Tento krok je velmi důležitý, jelikož jakýkoli zbytek šamponu může později psí kůži podráždit.

 

Teď můžete přidat kondicioner. Hrst bude stačit na psa jako je Zlatý retrívr. Aplikujte a nechte působit 1-2 minuty. Jakékoli uzlíky mohou být rozčesány s trochou kondicioneru navíc. Důkladně kondicioner opláchněte.

 

Rukama vyždímejte ze srsti vodu se zvýšenou pozorností u uší, nohou a ocasu. Na pejska dejte ručník. Pokud má krátkou srst, můžete ručníkem třít a absorbovat tak přebývající vodu. U dlouhosrstých psů se ale musí srst mačkat, ne třít, aby se předešlo motancům. Nebojte se použít více ručníků.

 

Vysoušení

 

Během letního období můžou psi uschnout na sluníčku. V zimním období se však ujistěte , že je pes kompletně suchý, než ho pustíte ven. Psi s dlouhou, kudrnatou či hustou srstí je potřeba vysušit fénem. Pokud použijete klasický lidský fén, ujistěte se, že je teplota snížena a vždy kontrolujte, jak je na tom kůže psa. U sušení můžete psa česat a předejít tak dalším uzlíkům. Opět dávejte pozor v oblasti uší a tlapiček.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.dog.com/content/grooming/tips-on-bathing-your-dog/