Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Neposlušný domácí mazlíček? Může to být vaše chyba

 

 

Strach, stres a úzkost jsou příčinou mnoha problémů s chováním psů i koček – a v některých případech je lidské chování přímou příčinou jednání domácích mazlíčků. Dost často majitelé zvířat nechápou, že chování zvířete vyplývá z chování jich samých a za špatné móresy viní kočku nebo psa.

 


Majitelé dělají nejčastěji 3 chyby, které k problematickému chování vedou. Zde si je postupně uvedeme a poradíme, jak je napravit.

 

 

 

Děláte i vy následující chyby?

 

Chyba #1: Ignorace řeči těla domácího mazlíčka. Valná většina majitelů nerozumí tomu, co jejich zvířátko vůbec říká. Vaše kočka nebo pes může využívat snadnou řeč těla, aby vás požádal o trochu klidu a prostoru. Pokud ho ignorujete nebo si význam signálu vyložíte jinak, je pravděpodobné, že pokročí k výraznějším upozorněním, jako např. zavrčení, aby byla zpráva zcela jasná. Nedodržení tohoto varování může však působit stylem, že kousanec nebo poškrábání přišlo jen tak. Místo čekání na tento intenzivnější projev, se raději zkuste naučit rozeznat brzké známky úzkosti a stresu a podle toho upravte své chování.

 

 

 

Chyba #2: Nucení zvířete se postavit svému strachu. Opakované vystavení psa či kočky situaci, která ho děší, bez systematické desenzibilace pro zmírnění stresu, může vést k zhoršení strachu a úzkosti z daného jevu. I přesto, že se vaše zvířátko možná naučilo tolerovat cokoli, co ho děší (hlasité zvuky, zářivá světla, malé děti), je nepravděpodobné, že někdy úplně ztratí související pocit strachu nebo úzkosti. Navíc trénink na základě kárání a nucení může vygradovat do většího stresu a agrese u mazlíčka, a také zhoršit důvěru mezi člověkem a zvířetem. Na druhou stranu, trénink na základě pochval je mnohem úspěšnější v pomoci zvládání stresu v děsivých situacích. V některých případech je nejlepší upravit okolí psa/kočky pro odstranění stresorů celkově (pokud to situace dovolí).

 


Chyba #3: Nucení zvířete podrobit se péči. Nucení domácího mazlíčka přetrpět péči, která ho děsí (stříhání drápků, vyčesávání, atd.), může být psychicky i fyzicky pro zvířátko velmi náročné. Naštvaný pes či kočka se může snažit bojovat nebo dokonce kousknout, jen aby se dostal pryč. Vyděšené zvíře může zranit sebe nebo toho, kdo se o něj zrovna stará. To může ohrozit i schopnost zvířete nechat si poskytnout veterinární pomoc. Lepší je ho naučit, že klidná spolupráce mu může vynést pořádnou mňamku. Odměňování při těchto zákrocích pomůže zvířátku jak psychicky tak fyzicky.

 

 

 

Každopádně se s jakýmkoli problémem v chování, nejdříve obraťte na vašeho veterináře, aby vás ujistil, že dané chování nepoukazuje na nemoc (obzvláště pokud je toto chování u vašeho mazlíčka nové). Pokud je zdravotně vše v pořádku, poraďte se s veterinářem o možnosti přizvání veterinárního behavioristy. Další možností je cvičák či přímo trenér zabývající se pozitivní motivací. Pejsek tak dostane pomoc, kterou si zaslouží. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.vetstreet.com/our-pet-experts/pet-misbehaving-it-might-be-your-fault