Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Jak pomoci vaší kočce k lepší hydrataci?

 

 

Hydratace je fyziologický stav rovnováhy elektrolytů. Stejně tak jako u lidí, tak i u koček je důležité, aby přijmuly dostatek tekutin a udržely tak správnou rovnováhu v těle. Voda hraje v těle klíčovou roli a je tak nesmírně důležitá pro veškeré naše i zvířecí fungování. Příjem vody je však často opomínán nejen lidmi, ale i zvířaty a takto nízký příjem může způsobit veliké problémy. Dnes se však zaměříme na kočky. Samozřejmě, že každá kočka je jiná a každá má své individuální potřeby - proto doporučujeme podívat se na následující rady, díky kterým můžete zjistit, co bude pro vaši kočku ideální a jak jí co nejlépe pomoci.

 

Časté příznaky nedostatečného příjmu vody

 

Nedostatečný příjem vody u kočky může vést k:

 

·         Suchu v ústech

 

·         Letargii nebo depresi

 

·         Těžkému dýchání

 

·         Ztrátě chuti k jídlu

 

·         Snížení elasticity pokožky

 

Pokud si všimnete jednoho či více příznaků u vaší kočky, doporučujeme kontaktovat veterináře, aby vyloučil možné nemoci.  

 

Proč se kočkám líbí tekoucí voda?

 

Pozorování koček v přírodě naznačuje, že některé z nich mají tendenci se vyhýbat stojaté vodě. Jedna z teorií tvrdí, že si kočky dost možná naučily spojovat stojatou vodu s kontaminací bakteriemi a parazity. Opravdu mnoho koček jde instinktivně po tekoucí či kapající vodě.  

 

Experti tvrdí, že by je takto tekoucí voda mohla lákat, protože působí více a lépe na jejich smysly: mohou ji vidět, slyšet a možná i cítit rozdíl v chuti. Na rozdíl od nudné, stojaté vody, která nevydává žádné zvuky a nic se s ní neděje.

 

Dalším důvodem může být fyziologie a způsob, jakým používají jazyk.  Zatímco psi formují jazyk do tvaru „lžíce“, aby mohli nabírat vodu, kočky jazykem vytvářejí písmeno „J“, kdy se jen spodní část „J“ dotýká vody“. Když vrací jazyk zpět do pusy,  vytáhnou s sebou i jakýsi vodní sloupec, který „ukousnou“ a spolknou, než voda dopadne zpět do misky. Tudíž se jim i logicky nabírá voda tekoucí lépe.

 

4 možnosti, jak zvýšit příjem vody vaší kočky

 

1.    Správná miska: Spoustu koček nemá rádo hluboké a úzké misky, protože překážejí jejich fouskům a zabraňují jim v udržení výhledu po místnosti. Zkuste použít širokou a mělkou misku a uvidíte, jestli to udělá rozdíl.

 

 

 

2.    Čerstvá dávka: Kočky preferují vodu, která dlouho nestojí na místě. Proto se snažte měnit vodu alespoň 1x - 2x denně.

 

 

 

3.    Přidaný pohyb: Pusťte kohoutek tak, aby mohla kočka pít přímo z něj. Pokud hledáte pro dobu, kdy nejste doma, zkuste si pořídit kočičí fontánu na vodu. Hned je to pro kočky větší zábava a něco, co musí nutně prozkoumat.

 

 

 

4.    Kočičí polévky či konzervy: Kočky mohou těžit vodu i z jídla. Dalším snadným pomocníkem může být právě přidání těchto pochutin do jídelníčku (polívky, konzervy,…) a vaše kočka jistě ocení, že ji nesypete jen obyčejné granule.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.purina.com/cats/cat-articles/cat-health/a-guide-to-encouraging-proper-hydration-in-your-cat