Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Zdravotní výhody venčení psa

 

 

Jedno z prvních slov, které se pes naučí je „ven“. Dost často se stačí otázat jen „Jdeme…“ a váš pejsek je hned celý bez sebe, vrtí ocasem a už se chystá ke dveřím, dříve než stačíte doříct „ven?“.

 

Kromě hmatatelného výsledku venkovních procházek – obzvlášť pokud se váš pejsek vzruší už jen ze zvuku pytlíku na hovínka – přináší venčení i mnoho zdravotních výhod pro vás oba. Zde si uvedeme pár z nich.

 

 

 

·         Cvičení

 

Společně s vhodnou dietou potřebuje pejsek taky dostatek pohybu, aby jeho svaly pracovaly a kalorie se spalovaly. Dobrá energická chůze je nutností pro pejsky, kteří nemají možnost celý den běhat na velké zahradě. Navíc vy i váš pejsek jistě oceníte zvýšení kardiovaskulární kondice, lepší krevní tlak, posílené svaly a kosti – a i to vám navíc dokáže prodloužit život.  

 

·         Psychické zdraví

 

Psi potřebují čuchat, a každá nová vůně stimuluje jejich mozek. To dokáže snížit jeho pocit nudy a také destruktivní chování u vás doma. S čistou hlavou se jim navíc lépe spí. Čas strávený venku na čerstvém vzduchu rozhodně pomůže vyčistit hlavu i vám, obzvlášť pokud jste celý den na jednom místě, změna prostředí je vždy výhodou. Jen vy, váš pejsek a ničím nerušený kvalitně strávený čas v kráse přírody. Taak uklidňující.

 

·         Sociální interakce

 

Pokud váš pes není výrazně asociální, je více než nápomocné na procházkách nechat pejska poznat ostatní pejsky a naučit se tak navazovat zdravé kontakty. S každou procházkou by se to mělo zlepšovat. Pejsek by si měl už od mala zvykat na ostatní pejsky. V pokročilém věku už se tento problém napravuje hůř, ale i tak je to možné. I vy tímto způsobem můžete získat přátelé z oblasti pejskařů a nebo třeba potkat svou budoucí lásku… kdo ví. Seznamujme se a poznávejme! To platí jak pro nás, tak pro pejsky.

 

·         Trénink

 

Jedna věc je stanovit si pravidla v domácnosti, ale jakmile jste venku, mnoho vzrušujících a lákavých vjemů bojuje o pozornost vašeho pejska – a často najednou zahalí vaše povely v zapomnění. Venčení je skvělá příležitost k procvičení některých z povelů, jako např. „sedni“, „zůstaň“, „pusť“ a „k noze“. Až kolemjdoucí uvidí, jak krásně zvládáte svého pejska v každé situaci, budou vás mít za dobrého páníčka namísto veřejné hrozby.

 

·         Životní prostředí

 

Většina komunit má pravidla o držení psa na vodítku a nařízení o uklízení po psech. Když už máte po kapsách pytlíčky na výtvor vašeho pejska, proč neuklidit i ostatní odpad, který najdete? Udržování čistého prostředí, i z malé části, pomáhá odstraňovat toxiny z atmosféry a dělá procházky mnohem klidnějšími. Když víte, že pomáháte jak planetě, tak i lidem, kteří by omylem šlápli do smradlavé hnědé hromádky nebo naráželi na pohozené plastové lahve.  

 

Někteří psi budou potřebovat více pohybu než jiní. Ale každý pejsek potřebuje pravidelné každodenní procházky pro „cvičení“ a střevní úlevu. A proč nevyužít vašeho společně stráveného času jako šance na zvýšený pohyb i pro vás? Každý krok pomáhá jak psychicky, tak fyzicky.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.dog.com/content/dog-health/health-benefits-of-walking-your-dog/