Loading

Informace o využití souborů cookies a o elektronické evidenci tržebpřijímám

Adopce pejska z útulku – je to pro Vás správné rozhodnutí?

 

 

Pokud plánujete nový přírůstek do rodiny v podobě čtyřnohého mazlíčka, zkuste zvážit adopci pejska z útulku. Kříženci jsou také skvělí společníci, každý je unikátní. Bohužel je nyní více pejsků, než dostupných domovů.

Před adopcí je důležité si uvědomit, že vlastnit pejska vyžaduje hodně zodpovědnosti. Je to veliký závazek, musíte dávat pozor na včasné očkování, zdravotní stav pejska, vyčesávání, každodenní pohyb, psí jídlo a správnou hydrataci. Nikdy si neadoptujte pejska bez důkladného zvážení a hlavně nikdy pejska nedávejte jako dárek někomu, kdo se o něj nedokáže postarat (častým problémem jsou Vánoce). Tito pejsci se pak vracejí zpět do útulků, někdy jsou dokonce jen ponecháni někde u silnice.

Pejsek z útulku může být v některých případech problémový, a to také mohl být jeden z důvodů, proč se do útulku dostal. Nemusí to tak ale nutně být. Na webových stránkách vašeho vybraného útulku určitě najdete informace o pejskách, jejich povaze a jakého páníčka potřebují. Pracovníci útulku Vám také mohou ve výběru poradit. Některé útulky nabízejí možnost venčení, kde se s pejskem lépe poznáte a na procházky spolu můžete chodit pravidelně, tudíž si na vás i více zvykne.

Pokud se rozhodnete, že útulkový pejsek je to pravé právě pro vás, zbývá se rozhodnout, zda adoptovat štěně nebo dospělého psa. Výhoda štěňátka je, že začínáte s čistým štítem, nemá tolik zažité špatné návyky, které se u starších psů hůře odstraňují. Nevýhoda je, že nebudete schopni odhadnout, kolik péče bude potřebovat nebo jakou bude mít povahu, až vyroste. Je s nimi také více práce, potřebují neustálou péči, hlídání a trénink. Nejdříve se ujistěte, že na tento závazek máte opravdu čas. Štěňata často končí v útulku poté, co jejich původní majitel nezvládne výchovu a časovou náročnost péče.

Adopce dospělého psa může být ideálním řešením pro zaneprázdněné lidi, kteří nemají dostatek času na starání se o štěně. Dospěláci jsou obvykle klidnější, mají určité návyky a jsou zvyklí na určité povely. To samozřejmě neplatí vždy. Takoví psi se dostávají do útulku např. kvůli tomu, že jejich majitelé nezvládli správnou výchovu nebo proto, že jejich majitel zemřel a o psa se nemá, kdo starat.

Každopádně, váš nový pejsek bude potřebovat mnoho trpělivosti a lásky, aby se aklimatizoval v novém prostředí. Výborné je, si pejska vzít poprvé domů přes prodloužený nebo i obyčejný víkend či prázdniny. Tímto způsobem na sebe budete mít více času. Věnujte mu dostatek kvalitně stráveného času a buďte důslední. Pokud nastane problém, obraťte se na profesionálního cvičitele nebo veterináře. Cvičák je skvělá možnost k vytvoření pouta a důvěry mezi vámi a vaším novým mazlíčkem. Pejskovi by mělo trvat 90 dnů než si zvykne a začne se projevovat v plné síle. Ze začátku bývají totiž opatrní a drží se zpátky.  

 

Přejeme hodně úspěchů s novým pejskem! J

 

 

 

 

 

https://www.dog.com/dog-articles/tips-on-adopting-a-shelter-dog/2023/